15.05.2017 13:25

Liberec bude zjišťovat, v jak špatném stavu je budova divadla

Liberec bude zjišťovat, v jak špatném stavu je historická budova divadla F. X. Šaldy. V tristním stavu je hlavně zázemí. Výsledky z takzvaného stavebně-historického průzkumu poslouží jako podklad k chystané rekonstrukci divadla. ČTK to dnes sdělil primátorův náměstek pro kulturu Ivan Langr (Změna pro Liberec).

Náklady na kompletní obnovu památky z konce 19. století radnice předběžně odhaduje na 200 až 350 milionů korun. Přesnější odhad bude mít po dokončení stavebně-technického průzkumu, který by se měl uskutečnit ještě letos. „Zmapuje, v jaké kondici se nacházejí jednotlivé části a konstrukční prvky, což předurčí vlastní rozsah rekonstrukce,“ uvedl Langr.

V městském divadle, které bylo otevřeno v roce 1883, je za zenitem zejména zázemí. Třeba orchestr má improvizované šatny pod jevištěm bez jakéhokoli vybavení. Nevyhovující jsou i technologie, které jsou mnohdy staré i přes 60 let. Divadlu chybí i lepší vybavení pro jeviště. Průzkum budovy bude stát zhruba půl milionu korun. Na něj by v příštím roce mělo navázat zpracování projektové dokumentace, která si odhadem vyžádá dalších deset až 15 milionů korun.

O nutnosti rekonstruovat divadlo se v Liberci mluví dlouho. Jeho částečná modernizace byla před několika lety dokonce zařazena mezi zamýšlené projekty Integrovaného plánu rozvoje města. Liberec plánoval, že nové zázemí vybuduje v podzemí vedle divadla. Před čtyřmi lety ale město od toho ustoupilo. Finančně na tom bylo špatně a u projektu za více než 100 milionů nebylo schopno dát 15 milionů korun na spoluúčast.

Město je nyní sice v lepší finanční kondici, přesto podle Langra stále není v jeho možnostech zaplatit celou modernizaci. O spolupráci chce proto žádat Liberecký kraj a získat i podporu ministerstva kultury. Cílem je dokončit rekonstrukci budovy do roku 2027. Stavebně-technický průzkum by měl ukázat, zda je možné modernizaci rozdělit na etapy nebo se musí udělat najednou. Způsob rekonstrukce může ovlivnit ještě jedna zvažovaná varianta, a to získání nějaké budovy v bezprostředním okolí divadla. V ní by město vybudovalo zkušebny a další zázemí divadla a obě budovy propojilo tunelem.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, kpt

Liberec bude zjišťovat, v jak špatném stavu je budova divadla

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.