03.10.2016 08:30

Liberecké divadlo vzpomene na Havla jeho méně známou aktovkou

Liberecké divadlo F. X. Šaldy vzpomene na bývalého prezidenta Václava Havla jeho méně známou aktovkou Motýl na anténě. Scénické čtení absurdní komedie chystá na den jeho nedožitých osmdesátin, 5 října.

„V divadle se zatím jako regulérní inscenace objevila pouze jednou. Liberecké uvedení je tak skutečně ojedinělou příležitostí se s touto neodolatelně komickou a stále živou hrou setkat,“ uvedl mluvčí libereckého divadla Jakub Kabeš.

Absurdní komedii o pasivitě české inteligence, její neschopnosti opustit svět slov a vzdušných zámků a dopustit se činu napsal Václav Havel na konci šedesátých let jako svůj jediný původní text pro televizi. Natočena však mohla být až v roce 1990. „Je to méně známá, ale velmi vtipná a absurdně laděná groteska, která nabízí velmi zajímavé herecké příležitosti,“ řekl vedoucí liberecké činohry Šimon Dominik.
V aktovce spisovatel Jan slaví doma se svou ženou a tchyní narozeniny. Ze sousedního pokoje se náhle začne ozývat zlověstné kapání vody z kohoutku. A stále se zrychluje. Ale nikdo nevstává. A nový podnájemník, instalatér Bašta se ne a ne probudit. Ve scénickém čtení se v Malém divadle ve středu od 19:00 představí Martin Polách v roli Jana. Jeho manželkou bude Veronika Korytářová a tchyní Markéta Tallerová. Instalatéra Baštu bude představovat Jakub Chromeček a Michal Maršík si zahraje kapající vodovodní kohoutek.

Liberecké divadlo chystá na příští týden ještě jedno speciální představení. Ve čtvrtek poprvé uvede inscenaci určenou pro neslyšící, činohra vybrala hru Podivný případ se psem. Hlavní hrdina je matematickým géniem, ale také autistou, který příliš nerozumí okolnímu světu ani lidem a nerad opouští svůj byt. Během zdánlivě nevinného vyšetřování detektivního případu ze sousedství rozkryje záhadu, která mu zásadně promluví do života. Repliky budou do znakové řeči překládat dva tlumočníci, kteří se budou po jevišti Malého divadla pohybovat s herci. „Pokud bude představení úspěšné, věřím, že by z toho mohla vzniknout drobnější tradice,“ uvedl již dříve vedoucí liberecké činohry. Pro neslyšící by rád připravil alespoň jedno představení za sezonu.

http://www.saldovo-divadlo.cz/ 

Autor článku: ČTK: knt, hj

Liberecké divadlo vzpomene na Havla jeho méně známou aktovkou