01.04.2016 10:08

Malý princ ožije v Laterně magice 1. dubna

Autorská inscenace Vladimíra Morávka na motivy románu Malý princ se již 1. dubna představí prvním divákům na Nové scéně Národního divadla. Laterna magika v této sezoně uvádí insce­naci, která chce publiku otevřít svět fantazie i přinést náměty k zamyšlení. Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho patří k nejslavnějším knihám světa a většinou je řazen do kánonu dětské literatury. Jeho smysl je ale mnohem hlubší a nalákal už mnoho tvůrců – stal se baletem nebo animovaným filmem, ale až nyní se stává také Laternou magikou.

Režisér Vladimír Morávek při tvorbě inscenace oceňuje možnosti, které Laterna magika jako žánr nabízí: „Víc než slovu důvěřuje obrazu a skrze ten obraz nechá vypovídat Tajemství. Přitom – čím větší tajemství máte na srdci, tím vhodnější je to pro vás žánr. Nejhezčí je v této Laterně mluvit o věcech úplně a zcela nesdělitelných. O Smyslu, Bohu a Věčnosti,“ zamýšlí se. V inscenaci, která nese režisérův výrazný rukopis, se setkáte nejen s Pilotem, Malým princem, Liškou, která čeká na ochočení, nebo obyvateli planet, které Malý princ navštívil při své cestě vesmírem, ale také s postavami symbolickými, které dotvářejí atmosféru díla. Inscenace bude vhodná pro rodiny s dětmi od 8 let.

Scénografie je dílem architekta Daniela Dvořáka, který se v ní částečně vrací k principu polyekra­nu, někdejšího vynálezu Josefa Svobody a Emila Radoka. Scénografické prvky se v nové inscenaci neomezují jen na jeviště, kde vznikla dosud největší projekční plocha, s jakou kdy Laterna na Nové scéně pracovala, ale částečně zasáhnou i do prostoru hlediště, takže diváci budou mít interprety skutečně na dosah. Kostýmy, masky a loutky vytvořila přední výtvarnice Sylva Zimula Hanáková. Částečně jsou inspirovány notoricky známými Exupéryho ilustracemi, ale inscenace obsahuje další motivy, jež vyžadují nové originální ztvárnění. Hudba je dílem Zbyňka Matějů a choreografie tanečních čísel se ujal Libor Vaculík.

Hlavní úlohy Malých princů jsou svěřeny dětským interpretům. V inscenaci budou dále hosto­vat herci Petr Batěk, Jaroslava Pokorná, Isabela Smečková Bencová, Dominik Teleky, Kryštof Mende, Martin Šemík či Eva Vrbková. Zajímavostí nepochybně je, že při tvorbě projekcí vznikl pro každou z alternací vlastní filmový záznam, aby vizuální složka zcela souzněla s jevištní akcí. O triky a kouzla s obrazy v projekcích se postaral filmař Šimon Koudela s kameramanem Matě­jem Cibulkou. Postprodukce filmového materiálu provázela inscenaci po celou dobu, neboť každé nově vznikající autorské divadlo je tvar, který se vyvíjí až do premiéry. Laterna magika v tomto ohledu zůstává věrná tradici, že každá inscenace je tvořena pro ni, a ačkoli se několikrát stalo, že inscenace či část inscenace Laterny magiky se objevila na repertoáru jiného souboru, Laterna magika nikdy žádný titul nepřevzala a zůstává autorským divadlem.

Jakého diváka chce Laterna magika Malým princem oslovit? Režisér Vladimír Morávek ujišťuje, že každého: „Bude pro všechny, kterým se po čemsi stýská – v téhle době tolika vypočitatelných vzorečků, příkladů, které někdo zadal do kompjůtru, definic, které někdo vystavil na odiv, a řekl, že jsou napříště už závazné. A v tomto vyřvaném světě, co holedbá se poznatelností a vypočitatelností – najednou jest svět, kterému nejde porozumět než srdcem – velice moc to souvisí s našimi zasutými vzpomínkami, když jsme byli malí, jistí si tím, že Ježíšek existuje a kdo jest milován, jen tak nezemře. 

www.narodni-divadlo.cz 
www.laterna.cz  

Autor článku: Lucie Kocourková

Malý princ ožije v Laterně magice 1. dubna