06.12.2016 13:54

Moravské divadlo otevřelo po čtyřech letech diváckou galerii

Moravské divadlo v Olomouci dnes otevřelo po čtyřech letech diváckou galerii. Prostory byly dosud uzavřeny z bezpečnostních důvodů kvůli nevyhovujícím podmínkám. Galerie byla součástí letošní rekonstrukce prostor divadla, která zahrnovala také úpravu toalet u hlediště. Otevřením galerie se kapacita divadla zvýšila o 32 míst, vstupenky na takzvané bidýlko jsou k dispozici ode dneška, řekl dnes ČTK mluvčí divadla David Kresta.

Moravské divadlo mělo dosud kapacitu 398 míst, počet míst se tak zvýšil o téměř desetinu. „Jsem rád, že se nám opět podařilo zprovoznit diváckou galerii. Nejen proto, že je to prostor specifický a svým způsobem velmi přitažlivý, ale především proto, že tak můžeme navýšit kapacitu divadelního sálu a v případě titulů, o které je již dopředu velký zájem, uvolnit do prodeje další tři desítky sedadel,“ uvedl ředitel divadla Pavel Hekela.

Před uzavřením galerie se lidé na tato místa dostávali přes schodiště vedoucí do sálu Moravské filharmonie, nyní už budou moci využít hlavní schodiště ve foyer divadla. Během prací totiž byla propojena galerie s druhým pořadím balkonu. „V galerii samotné je pak 12 boxů rozdělených paravány. Najdeme tu také zvukařský pult, kabinu a místo pro obsluhu titulkovacího zařízení. Součástí galerie je také společenský salónek, divácký komfort zvýší nově přístupné luxusní pánské a dámské toalety,“ doplnil mluvčí divadla.

Vedení divadla počítá s tím, že vstupenky na galerii uvolní do prodeje vždy poté, až se zaplní místa na prvním a druhém pořadí balkonu. U titulů, u nichž se již dopředu počítá s velkým diváckým zájmem a jejichž dosavadní reprízy byly vyprodané, budou vstupenky na galerii k dispozici od začátku prodeje, uvedla vedoucí obchodního oddělení Jitka Jahodová. Zájemci si mohou vstupenky na diváckou galerii zakoupit již v tomto týdnu, a to na čtvrteční derniéru operetní inscenace Rose Marie a na oblíbené baletní představení Louskáček, které je v plánu tuto sobotu.

Galerie byla součástí letošní etapy rekonstrukce prostor divadla, novou podobu již získaly také toalety u hlediště. Náklady přesáhly osm milionů korun. Kvůli rozsahu prací muselo vedení divadla posunut začátek nové sezony o deset dní.

http://www.moravskedivadlo.cz/ 

Autor článku: ČTK: ftv, ver

Moravské divadlo otevřelo po čtyřech letech diváckou galerii

Zprávy

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.

16.02.2018

Počiny v teatrologii – anketa Teatrologické společnosti a Divadelní revue

Teatrologická společnost a Divadelní revue vyhlašují oborovou anketu. Jaké počiny v oblasti teatrologie (a okolí) považujete za posledních pět let za zásadní, inspirativní či pozoruhodné a proč? Napište nám prosím jeden až tři takové počiny s kratším či delším zdůvodněním. Není nutné se omezovat na vydané publikace či texty, zajímá nás obor jako celek, proto klidně uvádějte například ediční práce, organizační, pedagogické působení osobností, kurátorskou činnost, dlouhodobé projekty, databáze atp.

15.02.2018

Národní divadlo představuje divadelní sezonu 2018/2019

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 136. divadelní sezonu 19 premiér. Na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. předplatitelům první scéna nabízí 41 předplatitelských skupin.