25.08.2017 10:45

Národní divadlo Brno zvýšilo tržby, lidí přišlo kvůli opravám míň

Národní divadlo Brno v minulé sezoně mírně zvýšilo tržby, přiblížily se 60 milionům korun. Návštěvnost klesla, a to zejména kvůli tomu, že se v posledních měsících sezony připravovala rekonstrukce Janáčkovy scény. Stavbaři sice nakonec nastoupili až o prázdninách, kapacita divadla ale nebyla na sklonku sezony plně využitá.

„Už jsme hráli méně, počítalo se s tím, že bude Janáčkovo divadlo uzavřené dříve,“ řekl dnes novinářům ředitel Martin Glaser.
Celková návštěvnost se v uplynulé sezoně přiblížila 220.000 lidí, v té předcházející soubory baletu, opery a činohry přilákaly 229.405 návštěvníků. Procentuální zaplněnost hlediště se v době působení ředitele Glasera postupně zvyšuje, naposledy překonala 74 procent.

Finanční plán pro letošní rok počítá s výnosy téměř 386 milionů korun a náklady bezmála 399 milionů korun. Rozpočet Národního divadla Brno stojí na podpoře od zřizovatele, tedy města Brna.
Už nyní je jasné, že probíhající rekonstrukce Janáčkova divadla ekonomickou situaci divadla negativně ovlivní. V příští sezoně ani jednou nevyužije svou největší scénu. Našlo sice různé alternativní prostory, což s sebou však nese náklady za nájemné a náročnější produkci. Divadlo musí také platit za uskladnění věcí vystěhovaných kvůli opravám z Janáčkova divadla.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, abz

Národní divadlo Brno zvýšilo tržby, lidí přišlo kvůli opravám míň

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.