31.01.2017 15:12

Opera La Gioconda zavede diváky do karnevalových Benátek

Do pozdně renesančních Benátek v době karnevalu zavede diváky nová inscenace opery La Gioconda od Amilcara Ponchielliho. Národní divadlo Brno ji poprvé ve své historii uvede 4. února v režii Tomáše Pilaře.

La Gioconda je pouliční zpěvačka, jejíž jméno znamená ‚veselá‘. Pod rozesmátou maskou ale skrývá smutek tragické lásky. I další postavy, jejichž osudy se protínají, skrývají pravou tvář. Pilař proto v inscenaci pracuje s motivem masek. „Každá z postav vystupuje sama za sebe a zároveň vystupuje za někoho, za koho prostě v dané společnosti vystupovat musí. Právě charakter karnevalu s maskami fyzickými se prolíná s motivem těchto masek metaforických,“ uvedl Pilař.
Režisér navrhl scénu tvořenou osmi obřími segmenty inspirovanými dobovou architekturou, které se opakovaně přeskupují. Pilaře při práci na inscenaci inspirovala také renesanční mystika, dobové tance či výtvarný projev malíře Caravaggia.

Titulní roli studují Iveta Jiříková a Csilla Borossová, obě poprvé v kariéře. „Trochu jsem musela bojovat s temperamentností Giocondy, která mi není úplně vlastní. Co se týká pěvecké náročnosti, je tam hodně střední a nízké polohy, která není pro soprán úplně typická, to bylo asi to nejtěžší,“ řekla Jiříková.
Po hudební stránce je La Gioconda výpravným dílem. Obsahuje velké party pro všechny hlasové obory od sopránu po bas. V opeře zní barkarola, slavnostní i církevní sbory, obsahuje velkou baletní scénu. Do kontrastu k výpravným scénám Ponchielli postavil hudebně intimní momenty.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl

Opera La Gioconda zavede diváky do karnevalových Benátek

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.