13.09.2001 00:00

Petici za zachování českokrumlovské točny podepsalo 15.000 lidí

Více než 15.000 lidí již podepsalo petici za zachování otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku. Radek Šrot z petičního výboru dnes novinářům řekl, že jejím cílem je změnit stanovisko ministerstva kultury a památkářů. Podle nich může točna existovat jen do konce roku 2002, kdy končí platnost stavebního povolení. Její provoz podle ministerstva i památkářů ohrožuje zámeckou zahradu a tím i zápis Českého Krumlova v seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

"Chceme podpisy shromažďovat asi do konce září a poté petiční archy předáme ministru kultury (Pavlu Dostálovi). Domníváme se, že není jen ministrem památkářů a že by tedy měl zastávat vyváženější stanoviska. Nechceme na něj dělat nátlak, ale jedině on má možnost existenci točny prodloužit," řekl Šrot.

Petiční akce podle něj pokračuje i na internetové adrese otacivehlediste.ckrumlov.cz, kde lze také vstoupit do veřejné diskuse o českokrumlovské točně. Petice má zcela shodný cíl s občanským sdružením Naše točna, které ministerstvo vnitra registrovalo 2. srpna. Podle Šrota se toto sdružení spíše orientuje na ovlivňování politiků a poslanců.

Točnu, jejíž první varianta vozila diváky již v roce 1958, považují organizátoři petice za fenomén, který k Českému Krumlovu neoddělitelně patří. Jsou si prý vědomi i toho, že záměr vybudovat novou točnu mimo zámeckou zahradu by nebylo možné realizovat bez výrazné finanční pomoci státu. Odhad nákladů totiž činí čtvrt miliardy korun. Organizátoři připomínají, že od roku 1994 do letoška zhlédlo z točny téměř 233.000 diváků 404 představení Jihočeského divadla. Jeho soubory v zahradě hrají již od roku 1947.

Podle památkářů i ministra kultury může českokrumlovská točna existovat pouze do konce příštího roku, kdy neodvolatelně skončí platnost prodlouženého stavebního povolení této dočasné stavby. Točna v době zápisu Krumlova do seznamu UNESCO počátkem 90. let nebyla uvedena v podkladové dokumentaci.

Autor článku: redakce