20.09.2017 10:46

Petr Kolečko napsal pro Divadlo Kalich komedii Dvě noci na Karlštejně

Hrad Karlštejn a golfové hřiště v podhradí je dějištěm komedie Petra Kolečka Dvě noci na Karlštejně, kterou napsal pro pražské Divadlo Kalich. V režii Davida Drábka se v ní při premiéře ve středu objeví Václav Kopta, Lucie Benešová, Igor Chmela a Jana Bernášková.

Podle Kolečka jeho hra vyloženě o golfu není. Za hrdiny příběhu zvolil nejlepší českou manželku, která ve všech manželstvích s boháči všude na světě „vždycky dokázala sehnat český knedlík“, velkopaštikáře Borise, který si myslí, že má úroveň a není jen zbohatlík, svědka na jejich svatbě, kterým je kosmonaut těsně po návratu z mise na Marsu, nebo dceru stavitele golfových hřišť. Všichni ovšem mají svůj handicap…

Drábkovi je Kolečkův humor blízký. V Kalichu už nastudoval jeho komedii s názvem Žena za pultem 2: Pult osobnosti s Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem, která zatím měla od září 2014 na 150 repríz. „Jako autor vždycky hry, které režíruji, upravuji a předělávám. Dost tím ty živé i mrtvé autory týrám. Tady v podstatě nebyla potřeba to dělat,“ řekl ČTK.

V příběhu se podle Drábka scházejí noví mocní, chlapci, co spolu mluví. „Mají pocit, jak se ostatně praví i v textu, že když se chlapi na golfu dohodnou, že se Země přestane točit, tak se přestane točit. Hra ukazuje, co s lidmi dělá majetek,“ uvedl Drábek. Podle něj existují dva extrémy – první, když je peněz velice málo, a druhý, když je jich strašně moc.

„Obojí mrzačí tu osobu, uvádí ji do umělého světa. V tu chvíli se k ní totiž už nikdo nechová normálně. Málokdo si uvědomí, že se nemusí vykoupit ze samoty, do které se vinou toho dostane. Tak člověk ztratí kontakt se životem i se vztahy, v případě bohatství se dostane do zlaté klece,“ vysvětlil.

Václav Kopta o reálných předobrazech svých postav nepřemýšlí, pojmenování některých společenských jevů s určitou nadsázkou považuje za důležité. „Lidí, jako je moje postava Borise, znám dost, jsou všude kolem nás a už jsme si na ně zvykli. Myslí si, že s bohatstvím si můžou koupit cokoli: od společenského postavení až po kdovíjaká privilegia. Takže jsem se měl při výrobě Borise o co opřít,“ charakterizoval to herec.

http://www.divadlokalich.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mha

Petr Kolečko napsal pro Divadlo Kalich komedii Dvě noci na Karlštejně

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.