26.04.2016 11:26

Poletí pardubický Mrzák inishmaanský po derniéře do Ruska?

Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice nás ve čtvrtek 28. dubna naposledy pobaví i dojme příběh tělesně postiženého mladíka Billyho, jenž je hlavní postavou hry Mrzák inishmaanský jednoho z nejvýznamnějších dramatiků současnosti Martina McDonagha.

Drsnou i melancholickou tragikomedii z nedostupného irského venkova o plnění snů a překračování vlastních hranic, v níž titulní roli ztvárňuje Petr Borovec, na Malou scénu uvedl člen hereckého souboru divadla Ladislav Špiner, který ji zde nejprve v roce 2012 nastudoval jako jednorázové scénické čtení v rámci cyklu Herecká dílna a o dva roky později ji režíroval už jako plnohodnotnou inscenaci na repertoáru. Premiéra se uskutečnila 12. dubna 2014 a inscenace, která se setkala s kladným přijetím veřejnosti (i té odborné), se dočkala 34 repríz, což ji řadí do ranku úspěšných pardubických her.

Úspěch potvrzuje i zájem organizátorů mezinárodního Festivalu Martina McDonagha, který pořádá Divadla U mostu v Permu, jehož ředitel, významný ruský režisér Sergej Fedotov nás oslovil s nabídkou, abychom v říjnu s naším zpracováním „Mrzáka“ na festivalu vystoupili. V současné době se v Permu scházejí festivalové přihlášky a DVD s nahrávkami McDonaghových inscenací, poté zasedne odborná komise a ke konci sezóny bychom se měli dozvědět konečný verdikt poroty.

www.vcd.cz 


Autor článku: Radek Smetana

Poletí pardubický Mrzák inishmaanský po derniéře do Ruska?