27.01.2017 10:16

Pražští zastupitelé schválili granty pro kulturní oblast

Pražští zastupitelé schválili granty pro kulturní oblast. Letos rozdělí zhruba 333 milionů korun, více než třetinu na jednoleté granty a zbytek na víceleté až na čtyři roky. Nejvyšší podporu mezi jednoletými dostaly filmový festival Febiofest, přehlídka světelného umění Signal Festival a Divadlo Semafor. Z víceletých Dejvické divadlo, Pražské jaro, Pražská komorní filharmonie a Febiofest.

Město se v minulých letech rozhodlo podporovat sedm vybraných akcí, které považuje za kvalitní. Chtělo jim peníze přidělovat přímo z rozpočtu, legislativa to ale neumožňuje. Většina tak je mezi příjemci nejvyšších grantů. Jsou mezi nimi Febiofest, Signal festival, Pražské jaro, Designblok, festival United Islands, Letní a Lední Letná a mimo kulturní oblast pražský běžecký maraton.

Febiofest získal jednoletý grant osm milionů korun a na roky 2018 až 2021 podporu sedm milionů příští dva roky a další dva roky osm milionů. Signal festival získal letos 6,5 milionu korun a ve víceletých grantech pak 6,2 milionu ročně. Pražské jaro získalo víceletý grant, částka bude růst od 10,5 milionu příští rok po 11,5 milionu v roce 2021. Letní Letná získala podporu pět milionů po příští čtyři roky a United Islands of Prague čtyři miliony v příštích dvou letech a poté dva roky 4,5 milionu.
V jednoletých grantech bude letos rozděleno 131,4 milionu korun. Částka se rozdělí mezidivadlo (46,2 milionu Kč), hudbu (26,3 milionu Kč), film (13,6 milionu Kč), tanec a nonverbální umění (13 milionů Kč), výtvarné umění a fotografii (12,3 milionu Kč), na podporu literatury (3,5 milionu Kč) a na ostatní projekty (19,1 milionu Kč). Nejvíce žádostí bylo podpořeno v hudbě (126) a v divadle (78).
Ve víceletých grantech je přiděleno z letošního a předchozích rozpočtů pro rok 2018 téměř 194 milionů korun, pro rok 2019 více než 168 milionů korun, pro rok 2020 to bude 112 milionů a v roce 2021 přes 96,5 milionu. Nejvyšší částku získá Dejvické divadlo (15 milionů korun ročně), Pražské jaro a Pražská komorní filharmonie.

Každoročně rozdělování grantů způsobuje v pražské kulturní obci silné reakce subjektů, které podporu nezískaly. Ve víceletých grantech zastupitelé schválili nepodpořit například galerii DOX, Divadlo Na Fidlovačce, Rock Café, soutěž a výstavu Czech Press Photo nebo Divadlo v Řeznické a Divadlo Bez zábradlí.
Nepřidělené granty kritizovali také zastupitelé, přestože systém rozdělování grantů s pomocí grantové komise složené z odborníků obecně chválili. Podle předsedy zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného se „křiklavé případy rozporu názoru grantové komise s objektivní realitou“ objevují především ve výtvarném umění. Jeho návrh na prověření složení části komise, která ho hodnotí, ale většina zastupitelů nepodpořila.
Diskuse se vedla především o grantu pro DOX. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je třeba si uvědomit, že grant není nárokový. „Organizace čerpá letos peníze z víceletého grantu přiděleného dříve. Může znovu žádat letos. Jediný způsob, jak objektivně hodnotit výtvarné umění, je trh,“ dodala Krnáčová, která je původní profesí kunsthistorička.

Autor článku: ČTK: van, snm

Pražští zastupitelé schválili granty pro kulturní oblast

Zprávy

19.01.2018

Výstava ukazuje herečku Vlastu Fialovou jako ženu mnoha tváří

Jako ženu mnoha tváří a mimořádného talentu představuje herečku Vlastu Fialovou nová komorní výstava v Dietrichsteinském paláci v Brně. Moravské zemské muzeum ji připravilo ke dvěma výročím. Herečka celoživotně spjatá s Brnem by 20. ledna oslavila 90. narozeniny, 13. ledna uplynulo 20 let od její smrti.

18.01.2018

Pozvánka na slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů

Slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisůproběhne symbolicky 29. ledna, ve výroční den úmrtí Julia Zeyera. Od 18 hodin vás v Café Montmartre (Řetězová 7, Praha 1) čeká čtení z dopisů v podání Karla Dobrého a Cyrila Dobrého a houslové sólo ze Sukovy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně, které zahraje Lucia Fulka Kopsová. Úvodní slovo bude mít a večerem provede profesor Přemysl Rut. 

18.01.2018

Vyberte nejlepší taneční výkony a choreografii na loňský rok

Internetový portál Opera Plus spustil už pátý ročník čtenářského hlasování o nejlepších tanečních výkonech a choreografii v uplynulém roce. V nejnovějších nominacích mají největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni, šanci uspět má ale i celá řada nezávislých tvůrců.