13.06.2017 13:05

Premiéra divadelního experimentu Studia Lajf ve Venuši ve Švehlovce

Nově založené STUDIO LAJF uvede 20. června od 20 hodin premiéru svého netradičního autorského projektu, který je koncipován jako otevřená výzva pro názory veřejnosti z řad respondentů, kteří se dobrovolně zapojili do projektu, a také dalších účastníků, kteří přijdou se svým názorem nebo i bez něj na premiérový večer ve Venuši ve Švehlovce. Jejich postoje, přesvědčení a osobní zkušenosti se stanou součástí instantního diváckého manifestu. Vy, tady a teď.

Názor sám o sobě, problémy s jeho formulací, obavy z jeho nedokonalosti, jeho vyslovení a sdílení jsou tématem tohoto participativního divadelního projektu, který vzniká kolektivně během procesu zkoušení a uvádění. Projekt vychází z hypotézy, že velká skupina lidí dnes své názory na důležitá společenská témata nevyslovuje nahlas, protože se cítí se svým názorem osamocena a má pochybnosti, zda její názor má dostatečnou relevanci. Zároveň projekt reflektuje opačný extrém naší doby, kdy jsou lidé dnes a denně vyzýváni k vyjadřování názorů uznávaných v jejich sociální bublině jako ty správné a aktivismus a participace se stává módní záležitostí či marketingově využívanou značkou.

„Jaký slogan byste dali na svůj předvolební billboard? Co byste řekli v projevu pro milion posluchačů? Považujete některá témata za zásadní, ale přesto o nich veřejně nemluvíte? Z jakého důvodu? Dělá vám problém odlišit svůj názor od názorů ostatních? Nebo se naopak rádi vyjadřujete na veřejnosti? To jsou jen některé otázky, na které bychom se chtěli zeptat našich diváků,“ říká iniciátorka projektu a divadelní režisérka Marika Smreková. Pokud vám přijde, že názorů kolem vás je příliš a že nevíte, co to ten (váš) názor vlastně je, nemusíte se bát přijít. „Nevím je totiž také názor a občas je důležitější vnímat a poslouchat a hrát si a nesmysl povýšit na jediný smysl,“ dodává dramaturgyně Veronika M. Kyrianova. Projekt slibuje živou formu interaktivní divadelní expozice, která naplní celý prostor Venuše ve Švehlovce bizarními instalacemi a performancemi.

Tvůrčí tým STUDIA LAJF se na Vás těší.
Šárka Býčková, Milada Vyhnálková, Veronika M. Kyrianova, Jana Tk, Marika Smreková a Wim Dehaen.

Více na:
http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/
https://www.facebook.com/events/307014886408225/?fref=ts

STUDIO LAJF je instantní divadelní kolektiv složený z absolventek JAMU a DAMU, který vznikl na popud výzvy festivalu Venušiny dny ve Venuši ve Švehlovce. Přes své genderové složení se nezabývá primárně „ženskými tématy“, ale ukazuje ženy jako autorky, partnerky a aktérky společenského i uměleckého dialogu. Studio Lajf tentokrát ke spolupráci přizvalo belgického hudebníka Wima Dehaena.

Premiéra divadelního experimentu Studia Lajf ve Venuši ve Švehlovce

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.