20.07.2017 11:38

Salcburský festival nabídne špičkové divadlo a koncerty

V pátek začne 97. ročník letního Salcburského festivalu, který patří mezi nejvýznamnější festivaly klasické hudby a divadelního umění na světě. Až do 30. srpna se v rodném městě Wolfganga Amadea Mozarta uskuteční na 15 místech celkem 195 představení, na nichž organizátoři očekávají na 300.000 milovníků umění a významných osobností z celého světa. Většina představení a koncertů je už vyprodaná.

Maraton operních a divadelních představení a koncertů klasické hudby již tradičně zahájí ve 21:00 na Dómském náměstí světová premiéra nejnovějšího nastudování hry Kdokoli (Jedermann) rakouského dramatika Huga von Hofmannsthala. Ten stál v roce 1920 společně s divadelním režisérem Maxem Reinhardtem a spisovatelem Franzem Karlem Ginzkeym u zrodu festivalu. Už tehdy vznikl koncept proměny celého města v jedno velké jeviště, na němž se koná souběžně několik akcí. Dne 22. srpna 1920 Reinhardt inscenoval hru Kdokoli na Dómském náměstí – na jednoduché scéně, bez rekvizit a za bílého dne. Po 650 představeních během necelého století se právě toto mysteriózní drama stalo neodmyslitelnou součástí každého Salcburského festivalu. Letos se režie ujal Michael Sturminger a v hlavní roli se představí známý rakouský herec Tobias Moretti.

Program každého dne festivalu slibuje několik mimořádných kulturních zážitků. Například v neděli provede Mozartovo Requiem orchestr a sbor MusicAeterna pod taktovkou řeckého dirigenta Teodora Currentzise a se sólisty jako je sopranistka Anna Prohasková nebo tenorista Mauro Peter.
Mozart pak ve svém rodném městě zazní ještě několikrát, například od příštího týdne v opeře La clemenza di Tito, která byla v roce 1791 poprvé uvedena v pražském Stavovském divadle. Na salcburském nastudování se opět podílelo těleso musicAeterna, tentokrát ve spolupráci s Amsterodamskou Národní operou a berlínskou Německou operou.
Příští středu si přijdou na své milovníci hudby z období přelomu renesance a baroka. Opera Orfeus Claudia Monteverdiho zazní v podání sboru Monteverdi Choir a orchestru English Baroque Soloists pod vedením Johna Eliota Gardinera. V roli Orfea se představí tenorista Krystian Adam a partu Euridiky se zhostí česká sopranistka Hana Blažíková.

Naprosto skvostné zastoupení bude mít letos na Salcburském festivalu světová klavírní elita. Své sólové koncerty chystají v salcburském Mozarteu například András Schiff (uvede i Janáčkův cyklus klavírních skladeb Po zarostlém chodníčku), Grigorij Sokolov, Jevgenij Kissin, Igor Levit, Micuko Učidaová, Maurizio Pollini a Martha Argerichová.
Milovníci divadla příští pátek zaplní sál Salcburského zemského divadla, aby zhlédli divadelní hru Harolda Pintera Narozeniny v hlavních rolích se švýcarským hercem Pierrem Siegenthalerem a německou herečkou Ninou Petriovou.
Vídeňští filharmonikové během Salcburského festivalu provedou 9. symfonii Gustava Mahlera, Brahmsův 2. klavírní koncert (se sólistou Yefimem Bronfmanem) a budou se podílet na nastudování Šostakovičovy opery Lady Macbeth, Verdiho Aidy nebo také Bergova Vojcka.
Závěrečné dny festivalu však budou patřit jiným slavným hudebním tělesům včetně Berlínských filharmoniků, kteří pod taktovkou dirigenta Simona Rattlea uvedou například symfonie č. 1 a 15 Dmitrije Šostakoviče.

Salcburský festival uzavře 30. srpna ve Velkém festivalovém sále opera Lucrezia Borgia Gaetana Donizettiho. Sbor Vídeňské státní opery a orchestr salcburského Mozartea k efektnímu melodramatickému závěru spojí síly s pěvci jako je Ildar Abdrazakov nebo Krasimira Stojanovová.

http://www.salzburgerfestspiele.at/

Autor článku: ČTK: zdp, spr

Salcburský festival nabídne špičkové divadlo a koncerty

Zahraniční divadlo

14.12.2017

Humperdinckova Perníková chaloupka připomene fenomenálního tenoristu Philipa Langridge ve vánočním bonusu z Met

Perníková chaloupka (Hänsel und Gretel), nejslavnější opera Wagnerova chráněnce Engelberta Humperdincka, byla historicky první operou, kterou Met přenášela živě po rozhlasových vlnách – psal se tehdy Boží hod vánoční roku 1931. A právě záznam mistrovského díla na motivy pohádky bratří Grimmů, v němž v roce 2007 pod taktovkou Vladimira Jurowského okouzlily publikum Met virtuózní pěvecké výkony Alice Coote v roli Jeníčka a Christine Schäfer v roli Mařenky, nadchne příznivce romanticky rozmáchlých melodií v prosinci ve vybraných českých kinech.

08.12.2017

Osmé pokračování Prague-New York Effects propojí Věru Ondrašíkovou a Ikue Mori

Česká tanečnice a choreografka Věra Ondrašíková a americká hudebnice Ikue Mori společně vystoupily 1. prosince 2017 v České národní budově na Manhattanu. O deset dní později se představí i českému publiku v Praze.

30.11.2017

Mladý a neklidný Marx roztočí necudný večírek v novém londýnském divadle

Filozof a revolucionář Karl Marx jako pijan, bez kterého se neobejde žádná party, buřič a hádavý manžel? Poznejte jednu z nejvlivnějších historických osobností tak, jak se o ní v dějepisu neučí! Nová komedie od tvůrců hitu One Man, Two Guvnors, moderní verze klasiky Sluha dvou pánů, k tomu fanouškům britského divadla představí zbrusu nové londýnské divadlo Bridge.