25.04.2017 12:32

Shakespearovské slavnosti nově v Královské zahradě před Míčovnou

Premiéra nové inscenace Hamlet v úpravě a režii Michala Vajdičky zahájí 27. června na Pražském hradě program Letních shakespearovských slavností. Divákům nabídnou i dalších sedm titulů a projekt Pocta Shakespearovi. Předprodej vstupenek na pražská představení začíná 15. května, oznámil dnes ČTK mluvčí přehlídky Pavel Turner.

„Vzhledem k plánované rekonstrukci Nejvyššího purkrabství, tradičního dějiště této přehlídky, nalezne festival dočasné působiště v Královské zahradě Pražského hradu v prostoru před Míčovnou. Druhá pražská scéna se nemění - i letos divácky oblíbené inscenace přivítá Letní scéna Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí," uvedl. „Bude se hrát také v Brně, Ostravě a v Bratislavě, konkrétně na hradě Špilberk, a na Slezskoostravském a Bratislavském hradě," dodal Turner.

V novince Hamlet, ve které dánský princ mstí zákeřnou smrt svého otce, se představí Jaroslav Plesl. Dále se v ní objeví Hynek Čermák, Lenka Vlasáková, Ladislav Hampl, Veronika Khek Kubařová v alternaci s Veronikou Mackovou, Pavel Šimčík, Petr Vršek i Vladimír Polívka. Jednu ze zásadních Shakespearových her upravil a režíruje Michal Vajdička, jenž pro bratislavské Letní shakespearovské slavnosti v minulosti připravil inscenace Antonius a Kleopatra, Oko za oko či Othello. Hamlet se bude hrát v překladu Martina Hilského. Kostýmy navrhla Katarína Hollá, scénu Pavol Andraško a hudbu složil Michal Novinski.

V programu se objeví například komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, do které režisérka Jana Kališová obsadila Marii Doležalovou, Václava Koptu, Milana Šteindlera nebo Nelu Boudovou, obnovená premiéra ostravské inscenace Komedie omylů a legendární Veselé paničky windsorské režiséra Jiřího Menzela. V těch excelují Simona Stašová s Evou Režnarovou a Bolkem Polívkou.

Na jeviště se po loňském úspěchu vrátí mimořádný projekt této přehlídky nazvaný Pocta Shakespearovi, původně uspořádaný u příležitosti významného autorova výročí. Večerem humorných i vážnějších dialogů, sonetů a živé hudby bude provázet Martin Hilský, v hlavní roli vystoupí Jan Tříska.

 www.shakespeare.cz 

Autor článku: ČTK: bor, snm

Shakespearovské slavnosti nově v Královské zahradě před Míčovnou

Festivaly

22.05.2018

Do Brna se sjíždí mladí cirkusoví nadšenci, aby zahájili Freš Manéž

Čtyři dny společných tréninků, cirkusové i necirkusové workshopy, pohybové a sociální hry, zkrátka artisti na zemi i ve vzduchu. Akce s názvem Freš Manéž, konaná na začátku června, představuje jedinečný prostor pro mladé přívržence nového cirkusu.

21.05.2018

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic slibuje letos nejen skvělé divadelní zážitky

Již po osmadvacáté bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn patřit divadlu. Od středy 23. května do pátku 1. června se zde bude konat další ročník nejstaršího porevolučního divadelního festivalu v Československu Bez hranic. Diváci budou moci vybírat z pestrého programu, v němž hlavní tón udávají úspěšná divadelní představení z Česka, Polska a Slovenska a zajímavě jej doplňují jedinečná hudební vystoupení.

21.05.2018

Cirk La Putyka, Spitfire Company či VerTeDance rozehrají piazzettu Národního divadla

Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 celkem 200 umělců na pěti hudebních scénách a více než 40 buskerpointech. Výrazně se letos rozšíří i divadelní program, který bude mít svou samostatnou scénu na náměstí Václava Havla. Návštěvníci se mohou těšit na soubory  Cirk La Putyka, Spitfire Company, VerTeDance & Beata Hlavenková, Studio DAMÚZA, Hand to Violin, Divadlo Continuo či performera Jakuba Urbana.