22.04.2016 10:20

Táborské divadlo povede jeho dramaturgyně Linda Rybáková

Novou ředitelkou táborského Divadla Oskara Nedbala se stane jeho současná dramaturgyně Linda Rybáková. Do funkce ji jmenovala rada Jihočeského kraje. Rybáková vystřídá od 1. července dlouholetého ředitele divadla Karla Daňhela, který odchází do důchodu. 

„Všechny přesvědčila, že je nejlepší uchazeč. Všech devět členů komise jednomyslně navrhlo, aby funkci dělala právě paní Rybáková,“ řekl jihočeský radní Tomeš Vytiska. Rada Jihočeského kraje, který je zřizovatelem divadla, dnes bez výhrady verdikt potvrdila. Novou ředitelku jmenovala na dobu neurčitou.
O funkci po Daňhelovi se ucházelo pět kandidátů. V případě Rybákové komise mimo jiné přivítala i fakt, že vývoj divadla neztratí kontinuitu. Nová ředitelka bude ještě po nějaký čas zastávat také funkci dramaturgyně. „A pravda je také to, že její odpovědi byly odpověďmi člověka, který ví, o čem mluví, má představu, jak dál postupovat. Zkrátka nešlo o obecné proklamace,“ uvedl k rozhodování komise Vytiska.

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře je originálním architektonickým komplexem. Tvoří ho původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům, nápaditě přestavěný v roce 1965. Divadlo má dvě hlediště pro 350 a 650 diváků, která jsou postavena v pravém úhlu proti společnému jevišti.
Stálá divadelní scéna zde je od roku 1965. Divadlo funguje bez vlastního souboru, ale se svou dramaturgickou koncepcí. Vychází především ze záměru průběžně přibližovat divácké obci co nejúplnějši a nejkvalitnější obraz českého divadelního dění. Na obou jevištích tak pravidelně hostuje zhruba 30 pražských a většina oblastních divadelních souborů.

http://www.divadlotabor.cz/ 


Autor článku: ČTK: rek, hj

Táborské divadlo povede jeho dramaturgyně Linda Rybáková