12.02.2018 11:12

Tři únorové inscenace přehlídky „Činoherní klub uvádí:“

V měsíci únoru se na přehlídce „Činoherní klub uvádí:“ sejdou tři zajímavé soubory.

3. února to bude Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi, které v letošním roce slaví dvacet let činnosti. „Narodilo jsem se v roce 1998 někdy koncem léta. Jméno mám myslím, jak se patří. Je v něm úplně všechno. Nevěříte? Tak za prvé: jsem docela malé divadlo, a tudíž se lehce schovám do dlaně. Dále: na dlani je vepsán celý náš osud, dlaní se dá konejšit, trestat, dlaně jsou mosty, kterými se navzájem potkáváme, a navíc dlaněmi se tleská, aplauduje, plácá…“ píše soubor sám o sobě a k své inscenaci BYLO NÁS PĚT aneb KLUCI NESTÁRNOU podotýká: „Kdo by je neznal – Petr Bajza, Eda Kemlink, Tonda Bejval, Čeněk Jirsák a Zilvar z chudobince. Celý národ viděl seriál, většina zná kouzelné rozhlasové čtení pana Filipovského, někteří přečetli knihu a pár dalších už je sem tam mohlo vidět na jiném jevišti. Pětici rychnovských chlapců vtělilo v roce 2016 život také Divadýlko na dlani. Seznamte se s plejádou rychnovských postav a postaviček a buďte si jisti, že i našich pět hrdinů si získá vaši přízeň. Vraťte se s námi do doby, kdy děti dávaly počestnost, hokynáři si vážili svých zákazníků, děvčata voněla vanilkovým cukrem a kluci válčili své malé velké války. Vraťte se s námi do dětství.“

Druhým souborem, který v Činoherním klubu vystoupí v neděli 4. února, bude kladenská Kladina, soubor, který má svého autora a režiséra v jedné osobě – Jiřího Homolu. Na jevišti ČK Kladina představuje své inscenace už několik let a tentokrát nás v GERONTINÁCH, v pohraniční veselici o devíti obrazech, zavede do prostředí, které je nám vzdálené i blízké: „Jak ‘tepe’ život v zapadlé vísce v česko-německém pohraničí? Musí být tam, kde vidí jeden druhému do talíře, vše skutečně tím, čím se zdá být? A stává se muž po padesátce opravdu gerontem? Venkovská veselice plná zvratů a překvapení ověří vaše jazykové znalosti, poskytne lekci z náboženství a vyvolá neodolatelnou chuť na zabíjačku. Kladina vás srdečně zve tam, kde ‘všecko vypadá némlich jak na Balkáně’!“

V neděli 18. února soubor „Strop je nahoře, podlaha je dole“ představí inscenaci hry Alfreda Jarryho UBU KRÁLEM. Za heslem „UBUISMUS NENÍ HUMANISMUS“ neskrývá svoji naivitu, ale o to je jeho představení upřímnější a svobodnější.

http://cinoherniklub.cz/

 

Autor článku: Radvan Pácl

Tři únorové inscenace přehlídky „Činoherní klub uvádí:“

Amatérské divadlo

22.05.2018

9. ročník Vršovického festivalu talentů – Divadelní defilé paradigmat existenciální filozofie

Letošní ročník nabízí zcela novou obsahovou a formální rovinu pedagogické a divadelní činnosti našeho Studia. Poprvé se všechny věkové kategorie cíleně zaměřily na univerzální lidské témata naší existence, které autorsky zpracovaly do samostatných divadelních představení s jednotnou formou malého obchůdku – kiosku. Vznikla tak mozaika generačních pohledů, či postojů konkrétní kohorty mladých lidí vůči základním životním otázkám.

19.05.2018

Týden uměleckého vzdělávání představí amatérskou tvorbu

Po celé republice dnes začíná Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby. Jeho cílem je upozornit na rozmanitost uměleckého vzdělávání a na aktivity těch, kdo se umělecké tvorbě věnují jako amatéři. Každý ročník týdne má svou tvář, vybranou osobnost ze světa české kultury, pro rok 2018 se jí stal houslový virtuóz Pavel Šporcl.

16.05.2018

Workshopy Divadelního Pikniku Volyně 2018

Přinášíme vám nabídku seminářů na letošním Divadelním Pikniku Volyně. Přehlídka mění svou koncepci, termín i parametry. Nově proběhne v prvním prázdninovém týdnu od 29. června do 7. července 2018, nabídne více inscenací v hlavním programu, rozmanitý doprovodný program a tábor pro děti. Díky rozšíření přehlídky vznikne i jedinečný prostor pro komplexní vzdělávání zaměřené výhradně na činohru a hudební divadlo.