24.01.2017 16:05

Trojpřednáška o Janu Nebeském

Teatrologická společnost, Divadelní revue, Divadlo v Dlouhé a Institut umění – Divadelní ústav si Vás dovolují pozvat na trojpřednášku Třikrát o Janu Nebeském. Přednášejí David Drozd – Markéta Polochová – Martin Pšenička.

31. ledna 2017 v 16.30 h v kavárně Divadla v Dlouhé

I když je tvorba Jana Nebeského respektována, oceňována i zatracována, i když mu byla věnována Česká sekce PQ 2015, pokud jde o odbornou reflexi jeho inscenací, ta je více než nesoustavná. Tři prezentace jsou pokusem tuto reflexi vyprovokovat. Pokusíme se nahlédnout jeho režijní tvorbu z různých stran: Mgr. Markéta Polochová, Ph.D. (Brno) pojedná inscenace ibsenovské, Mgr. Martin Pšenička, Ph.D. (KDV FF UK, Praha) způsoby, jakými se Nebeský zmocňuje shakespearovské klasiky a doc. David Drozd, Ph.D. (KDS FF MU, Brno) se pokusí charakterizovat funkci předmětů v Nebeského divadle.
Navazující diskuse se možná zúčastní i samotný režisér a jeho spolupracovníci.
Setkání proběhne v kavárně Divadla v Dlouhé v 16.30 h, 31. ledna 2016 (před reprízou Nebeského inscenace Ibsenovy Hedy Gablerové).

http://www.teatrologie.cz/

Autor článku: Honza Petružela, foto: divadlo v Dlouhé - Heda Gablerová

Trojpřednáška o Janu Nebeském

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.