25.04.2016 10:28

Viktor Preiss opustí s koncem sezony Divadlo na Vinohradech

Herec Viktor Preiss se rozhodl ukončit své jevištní účinkování, s koncem sezony opustí pražské Divadlo na Vinohradech (DNV). Scéna v červnu uvede derniéry tří inscenací, ve kterých hraje. Je mezi nimi i divácky nejúspěšnější projekt ve více než stoleté historii této scény, komedie Georgese Feydeaua Brouk v hlavě, která tu měla v režii Jiřího Menzela od listopadu 1996 před 360 repríz. Divadlo na to upozornilo na svých webových stránkách.

Absolvent pražské Divadelní fakulty Viktor Preiss působil v letech 1969 až 1983 nejprve v Městských divadlech pražských. Od té doby je členem vinohradského divadla.
„Každá derniéra divadelní inscenace je bolestná. Připomíná, že kouzlo divadelního okamžiku ‚teď a tady‘ je pomíjivé a konečné. Přední vinohradský herec Viktor Preiss se rozhodl rozloučit s divadelním herectvím. Divadlu i divákům nezbývá, než jeho rozhodnutí respektovat a těšit se na jeho další hereckou práci ve filmu, rozhlase a televizi,“ komentoval jeho rozhodnutí ředitel DNV Tomáš Töpfer. Upozornil, že tato hra populárního komediografa patří k jeho nejlepším textům. Městské divadlo v Brně uvádí Brouka v hlavě rovněž dvě desítky let, v Bratislavě měl premiéru v roce 1990 a hrál se ještě déle.
„My jsme Menzelovu inscenaci Brouka v hlavě nabídli v roce 1996. Když si uvědomíme, že hercům v hlavních rolích, které jsou dost fyzicky náročné, bylo tehdy necelých padesát… A když si k jejich tehdejšímu věku přidáte dvacet let navíc, snadněji pak pochopíte, proč se Viktor Preiss rozhodl s divadlem rozloučit,“ napsal ředitel vinohradské scény v dopise divákům.
S poukazem na výjimečnost derniéry, která se uskuteční 1. června, byly vstupenky nabídnuty za výjimečné vstupné. Přesto je tento večer vyprodán.

Dalšími derniérami budou 8. června inscenace viktoriánské frašky Soudce v nesnázích, ve které Preiss hraje například s Markem Holým, Kateřinou Brožovou, Václavem Svobodou a Petrem Rychlým, a 11. června komedie Neila Simona Vstupte!, herecký koncert Preisse s Töpferem, která bude uvedena posté.
Současně se naposled otevře opona k inscenaci společenské komedie Nevzdávej to s podtitulem Gethsemane s Kateřinou Brožovou a Václavem Vydrou v hlavních rolích, k níž končí autorská práva.
Podle Töpfera budou nahrazeny dalšími tituly, které možná za čas nastoupí v počtu repríz i cestu dnes už legendárního vinohradského Brouka v hlavě. Jeho inscenace je pozoruhodná i tím, že celých devatenáct let v ní hostuje Ivan Trojan, který v roce 1997 odešel do Dejvického divadla.
Ve vinohradském repertoáru zůstává například Wildeova salonní konverzační komedie Ideální manžel, která spěje ke 170. repríze. Novinkou je nejslavnější hra Bernarda Shawa Pygmalion se Šárkou Vaculíkovou, Jiřím Šťastným, Tomášem Töpferem či Svatoplukem Skopalem, kterou premiérové publikum zhlédlo koncem týdne.

http://www.divadlonavinohradech.com/ 


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, dr

Viktor Preiss opustí s koncem sezony Divadlo na Vinohradech