01.06.2016 22:57

Viktor Preiss se rozloučil s dvojrolí v komedii Brouk v hlavě

Dlouhým potleskem vestoje a výkřiky „Bravo!“ poděkovalo dnes publikum ve zcela zaplněném pražském Divadle na Vinohradech herci Viktoru Preissovi a jeho kolegům. Derniéru a současně 363. reprízu totiž měla mimořádně úspěšná inscenace frašky Georgese Feydeaua Brouk v hlavě, která plnila hlediště dvě desítky let. Preiss se navíc loučí s divadelním působením; do konce sezony skončí další dvě inscenace, ve kterých hraje.

V inscenaci vedle Preisse v hlavní dvojroli účinkují rovněž Ivan Trojan, který se své role nechtěl vzdát a už od roku 1997 v ní jako člen Dejvického divadla hostoval, Simona Postlerová, Jiří Plachý, Svatopluk Skopal, Jan Šťastný či Eva Režnarová. Herci si poslední reprízu vysloveně užívali – a tak skončila později, než je obvyklé. Na představení se dostavili i kolegové, kteří inscenací v režii Jiřího Menzela během let prošli. Byli jimi například Eliška Balzerová, Zlata Adamovská, Vendulka Křížová, Jana Stryková, Matěj Hádek, Petr Kostka, Ivan Řezáč či Jiří Dvořák.
Na to, že v životě každé hry jsou v divadle důležité dva večery – premiéra a derniéra, upozornil z jeviště režisér Menzel. „Někdy mezi tím prvním a druhým uplyne mnoho let – v tomto případě dvacet. Je to hlavně díky tomu, že ta hra je pěkná, a pak především proto, že ji hrají skvělí herci. A těm teď tleskejte,“ řekl a pozval na jeviště jejich kolegy, kteří během času rovněž figurovali v obsazení.

Brouk v hlavě je divácky nejúspěšnějším projektem ve více než stoleté historii vinohradské scény. Dramaturgyně Alena Kožíková, která byla v roce 1996 u zrodu inscenace, má Feydeaua velice ráda. „Je to génius, který umí namíchat situační i slovní komiku a dialogy, přesné role pro herce, a diváky od začátku do konce rozesmává. Režisér Menzel přesně pochopil, že příběh nesnese hrubou komiku, že vyžaduje lehkost i důraz na slovo,“ řekla Kožíková ČTK. Feydeau je podle ní geniální i v tom, že jeho humor je moderní stále. To potvrdila i předchozí vinohradská verze Brouka v hlavě z roku 1969 s Vlastimilem Brodským.
„Zažil jsem s Viktorem Preissem pro mě nejkrásnější divadelní práci, kterou bylo zkoušení a reprízování mého Urmefista v letech 1988-1990. Napsal jsem pro něj několik velkých rozhlasových rolí, potkávali jsme se ve škole, kde léta učil, i soukromě. Jsem ten poslední, kdo by nerozuměl hercovu rozhodnutí ukončit stále více vyčerpávající jevištní účinkování,“ komentoval Preissův odchod vinohradský šéfdramaturg Jan Vedral. Prožil to už s Vlastimilem Brodským, Milošem Kopeckým či Iljou Rackem a popřál svému kolegovi hodně zdaru v herecké práci mimo jeviště.

Devětašedesátiletý Preiss působil v letech 1969-1983 v Městských divadlech pražských a pak na Vinohradech. Podle ředitele divadla Tomáše Töpfera je každá derniéra bolestná. Připomíná, že kouzlo divadelního okamžiku „teď a tady“ je pomíjivé a konečné. „Nezbývá nám, než toto rozhodnutí Viktora Preisse respektovat a těšit se na jeho další hereckou práci ve filmu, rozhlase a televizi,“ řekl.
Městské divadlo v Brně uvádí Brouka v hlavě rovněž dvě desítky let, v Bratislavě měl premiéru v roce 1990 a hrál se ještě déle. Podle databáze Divadelního ústavu prošla během posledního čtvrtstoletí tato fraška divadly v Pardubicích, Ostravě, Plzni, Opavě, Uherském Hradišti, Olomouci, Jihlavě, Liberci, Zlíně a Příbrami.

Dalšími derniérami budou na Vinohradech 8. června inscenace viktoriánské frašky Soudce v nesnázích, ve které Preiss hraje například s Markem Holým, Kateřinou Brožovou, Václavem Svobodou a Petrem Rychlým, a 11. června komedie Neila Simona Vstupte!, herecký koncert Preisse s Töpferem, která bude uvedena posté.

http://www.divadlonavinohradech.com/ 


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mtj

Viktor Preiss se rozloučil s dvojrolí v komedii Brouk v hlavě