22.03.2017 06:17

Workshopy při 22. ročníku festivalu Setkání Stretnutie ve Zlíně

Workshopy při 22. ročníku česko - slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie ve Zlíně! Řemeslo vypravěčů, fotografie, tvůrčí uvažování? Vyberte si ten svůj! Do konce března můžete využít slevu 25%, workshop za 1500 Kč tak bude stát jen 1125 Kč. Původní cena workshopu s Jiřím Havelkou zůstává v platnosti. Setkání stretnutie 2017 se v Městském divadle Zlín koná ve dnech 16. - 20. května.

NABÍDKA WORKSHOPŮ PRO STUDENTY I VEŘEJNOST

STORYTELLING – řemeslo vypravěčů
Městské divadlo Zlín 17. – 19. 5. od 9 – 13 hodin Cena workshopu 1500 Kč
Vypravěčství je dědečkem všem myslitelným podobám umění, dramatického se to týká o fous víc. Otázka je-li divadelní představení vypravěčským aktem či ne, je zhusta zbytečná. Je jím. Svými nástroji, postupy, svým způsobem zkrátka divadlo VYPRÁVÍ PŘÍBĚH. Během semináře se podíváme na vybrané vypravěčské dovednosti, postupy, techniky… bez kterých se žádný vypravěč ani „ten divadelní“ neobejde. Co je to za roli ten vypravěč na jevišti? Jak se vypořádat s tématem „práce se skupinou“? O čem to vlastně vyprávíme? Co je vypravěčova hlavní práce? Kdy a proč budou „lidi“ dávat pozor? To budou hlavní otázky pro naše cvičení a vlastní pokusy s řemeslem vypravěčů. Kromě toho budeme, samosebou, vyprávět a poslouchat příběhy. Skutečné, skutečné jen napůl i ty z říše fantazie. S sebou pohodlné oblečení pro cvičení spojená s pohybem.
Lektor: Martin Hak, vypravěč příběhů. Vypráví v knihovnách, ve školách, v divadlech, na festivalech, veřejných i soukromých akcích.
Vybrané dovednosti vypravěčského řemesla učí zájemce z nejrůznějších oborů. Už 16 let (www.vypravec.com).

OBJEKT OBJEKTIVEM – fotografický workshop
Městské divadlo Zlín a FMK UTB 17. – 20. 5. 2017 9 – 13 hodin Cena workshopu 1500 Kč
Workshop vhodný pro zájemce o fotografii a pro ty, pro které je zajímavé uvažovat o architektuře prostřednictvím fotografie. Fotografický workshop zkoumající přes hledáček fotoaparátu objekt Městského divadla Zlín jako svébytný architektonický artefakt, jeho exteriér i interiér v nejrůznějších kontextech. Hledání smyslu divadla, ideálního jeviště, dramatičnosti a napětí. Divadlo bez diváků, herců, kulis.
Lektor Tomáš Pospěch, fotograf, historik umění a nezávislý kurátor. Autor řady publikací, pedagog i progresivní umělec vyzývající k jinému úhlu pohledu na zdánlivě danou skutečnost, otevírající prostor osobitým interpretacím právě skrze fotografii a práci s ní. (www.pospech.com)
Hosté workshopu fotografové Jan Regal, Jaroslav Prokop a režisér Radovan Lipus.

TVŮRČÍ UVAŽOVÁNÍ
Městské divadlo Zlín 16. – 17. 5. 2017 (16. 5. od 13.00 – 17.00 hodin a 17. 5. od 9.00 – 13.00) Cena workshopu 800 Kč
Workshop zaměřený na ryze autorsky divadelní přístup jako nikdy nekončící tvurčí proces. Definování Bodu nula, přijmuti Stavu nevím jako základní platformu pro prvotní inspiraci, formování nápadu i formulovani tématu. Zkušební proces jako divadelní psaní přes herce, kde režisér je především prvotním divákem. Přítomnost a hra jako klíč k fenoménu divadla.
Lektor Jiří Havelka, nepřehlédnutelný mladý divadelní režisér, dramatik, herec, jedním z kmenových autorských tvůrčích osobností divadla VOSTO5, které proslulo mj. také otevřenými tvary vlastních autorských inscenací. Vedoucí KALD DAMU Praha.

DOPROVODNÁ „SETKÁNÍ S…“
středa 17. května 10.00 – 13.00 hodin (MDZ – místo bude upřesněno), zdarma
CESTY DRAMATURGIE REGIONÁLNÍHO DIVADLA - revoluce, nebo pěstování toho nejlepšího?
Povídání o specifičnosti regionální dramaturgie na příkladu Městského divadla Zlín od devadesátých let do současnosti. Co si s sebou nesete jako dramaturg z minulosti, na které impulzy z předchozích období musíte v následujících obdobích chtě nechtě reagovat, které z nich jsou přijímány jako nosné pro další profilování divadla a které přirozeně odumírají. Nebo je to špatná cesta dramaturgie? Mají se dramaturgie regionálního divadla vydávat cestou revolučních změn a tvrdých otřesů až k základům? Dramaturg a jeho reakce na to, že divadlo je živý organismus v konkrétním prostoru a čase.
O dramaturgii bude rozmlouvat Vladimír Fekar se svými kolegy Janou Kafkovou, Petrem Michálkem, Miroslavem Plešákem a Kateřinou Menclerovou.

pátek 19. května 10.00 – 13.00
ŘEDITELSKÝ POPIS JEDNOHO ZÁPASU (MDZ – místo bude upřesněno), zdarma
Osobitý popis toho, jak jsem se do Zlína přihlásil, co jsem si myslel, co jsem dělal, jak jsem se pletl, jak jsem se radoval, depresím propadal, a jak to celé trvá už sedm let a pořád mě to baví a co plánuji do budoucna. Není co tajit. Ředitelský popis jednoho zápasu přímo na místě, kde se to všechno stalo.
O své zkušenosti se podělí Petr Michálek, ředitel MDZ.

Zájemce o workshopy prosíme, aby se co nejdříve přihlásili pomocí akreditačního formuláře. Kapacita je omezená.
Pokud se akreditujete do 3. 4. 2017, garantujeme vám i vybrané vstupenky. V případě jakýchkoliv dotazů prosím kontaktujte Vladimíru Dvořákovou, dvorakova@divadlozlin.cz, tel 604724103.

Autor článku: Veronika Jurčová