26.07.2017 19:27

Zemřel přední český scénograf Petr Matásek

Petr Matásek (17. 4. 1944 – 25. 7. 2017)

Odchodem Petra Matáska se uzavírá působení okruhu mimořádné generace významných loutkářských osobností, které formovaly podobu moderního českého loutkového divadla druhé poloviny 20. století s přesahem do současnosti. Tvorba Petra Matáska proslula v Evropě i v celém světě, a to nejen mezi divadelním publikem, ale i mezi návštěvníky řady výstav, na kterých prezentoval  vlastní divadelní i volnou tvorbu. Zaměstnanci a spolupracovníci Institutu umění – Divadelního ústavu měli čest spolupracovat s Petrem Matáskem prostřednictvím českého střediska Mezinárodní organizace scénografů, divadelních architektů a techniků (OISTAT) a představit české i zahraniční veřejnosti jeho osobité výtvarné vidění loutek a divadelního prostoru v několika výstavních projektech věnovaných českému loutkovému divadlu.

Patřil mezi přední české současné (nejen loutkové) scénografy. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a scénografii na Katedře loutkového divadla na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Byl výtvarníkem a šéfem výpravy Středočeského loutkového divadla na Kladně a Divadla dětí Alfa, od roku 1974 pak šéfem výpravy v Divadle DRAK v Hradci Králové. Spolupracoval s českými i zahraničními loutkovými divadly (např. USA, Austrálie, Japonsko), vytvořil řadu výprav i pro činoherní scény. Do historie moderního českého loutkového divadla se zapsal zejména inscenacemi, které jako výtvarník spoluvytvářel s režisérem Josefem Kroftou v Divadle DRAK, mj. Šípková Růženka (1976), Zlatovláska (1981), O Popelce (1982), Sen noci svatojánské (1984), Píseň života (1985). Byl dlouholetým pedagogem Kabinetu scénografie Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, kde vychoval už celou generaci českých i zahraničních studentů-výtvarníků. Byl nejznámějším českým výtvarníkem loutkářského oboru současnosti, pozoruhodná byla i jeho práce pro činoherní scény doma i v zahraničí.

Autor článku: Nina Maliková

Zemřel přední český scénograf Petr Matásek

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.