16.01.2018 12:28

Zemřel Vojtěch Varyš

Vojtěch Varyš
(18. 5. 1985 Praha – 5. 1. 2018)

Divadelní a kulturní publicista a kritik, politický komentátor deníku MfD.

Psal do Divadelních novin, Světa a divadla, Respektu, A2 a různých festivalových zpravodajů. Na jaře 2010 začal psát do časopisu Týden, od listopadu téhož roku byl členem redakce. Na jaře 2008 přijal v Kladsku titul „Mlékař Dan české divadelní kritiky“, na podzim 2010 dostal na festivalu …příští vlna / next wave… Poctu za publikační čin roku. Několik let byl kulturním redaktorem týdeníku Reflex, později pracoval jako politický komentátor deníku Mladé fronty Dnes.

O jeho smrti informoval jako první web Týden.cz. Redaktor Jakub Kvasnička na Facebooku na dotaz, co se Varyšovi stalo, oznámil, že svůj život ukončil sám. Když už se konečně člověk chystá oběsit, najednou mu do toho přijde vždycky nějaká píčovina, tentokrát třeba, že se zamiluje, napsal si Varyš jako poslední status na svém Facebooku.

Poslední rozloučení se bude konat příští úterý 23. 1. 2017 ve 14.00 hod ve Velké obřadní síni Krematoria Strašnice.

Autor článku: Převzato z: http://www.divadelni-noviny.cz/

Zemřel Vojtěch Varyš

Zprávy

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.

16.02.2018

Počiny v teatrologii – anketa Teatrologické společnosti a Divadelní revue

Teatrologická společnost a Divadelní revue vyhlašují oborovou anketu. Jaké počiny v oblasti teatrologie (a okolí) považujete za posledních pět let za zásadní, inspirativní či pozoruhodné a proč? Napište nám prosím jeden až tři takové počiny s kratším či delším zdůvodněním. Není nutné se omezovat na vydané publikace či texty, zajímá nás obor jako celek, proto klidně uvádějte například ediční práce, organizační, pedagogické působení osobností, kurátorskou činnost, dlouhodobé projekty, databáze atp.

15.02.2018

Národní divadlo představuje divadelní sezonu 2018/2019

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 136. divadelní sezonu 19 premiér. Na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. předplatitelům první scéna nabízí 41 předplatitelských skupin.