13.09.2017 10:18

Zemřel zakladatel Královské shakespearovské společnosti Peter Hall

Ve věku 86 zemřel v pondělí význačný britský divadelní režisér, sir Peter Hall, bývalý šéf britského Národního divadla a zakladatel Královské shakespearovské společnosti. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na britské Národní divadlo.

„Peter Hall byl mezinárodně uznávaným divadelním režisérem a uměleckým šéfem. Jeho dopad na umělecký život Británie ve 20. století nemá obdoby,“ uvedlo Národní divadlo v prohlášení. Dodalo, že Hall zemřel v pondělí v londýnské nemocnici v kruhu rodiny.

Londýnské Národní divadlo a Královská shakespearovská společnost tvoří spolu s londýnskou Královskou operou trojici nejvýznačnějších britských kulturních institucí financovaných z veřejných zdrojů.

Hall založil Královskou shakespearovskou společnost v roce 1960 ve věku 29 let. V čele souboru stál až do roku 1968. „Založením Královské shakespearovské společnosti dal vzniknout uměleckému souboru, jenž byl světovou špičkou nejen v shakespearovské produkci, ale obdobně slavil úspěchy při uvádění nových her všeho druhu. Byl to nejen senzační a pronikavý režisér, ale také vynikající umělecký šéf,“ uvedl sir Trevor Nunn, který britské Národní divadlo vedl po Hallovi.
Ten stál v čele první londýnské scény v letech 1973 až 1988. Národní divadlo během svého ředitelování přesunul z budovy Old Vic (stejnojmennou scénu na témže místě vede od roku 2003 Kevin Spacey) u nádraží Waterloo do betonové brutalistické budovy na jižním nábřeží Temže. Nešlo ovšem o pouhé stěhování: z divadla se třemi scénami za dobu svého působení vybudoval světově respektovanou a ambiciózní instituci, napsala BBC.

Během déle než padesátileté kariéry se Hall zasloužil o anglickou premiéru Čekání na Godota Samuela Becketta anebo první takzvané komedie hrozby Návrat domů od Harolda Pintera, napsal list The Guardian. Hall byl také význačným operním režisérem. Vedle děl uváděných v britské Královské opeře režíroval i v Metropolitní opeře v New Yorku či na wagnerovském festivalu v Bayreuthu.

Autor článku: ČTK: lsk, ank

Zemřel zakladatel Královské shakespearovské společnosti Peter Hall

Zahraniční divadlo

20.09.2017

Cenu Artis Bohemiae Amicis převzal dnes z rukou Daniela Hermana pan Giorgio Ursini Ursic

Ministr kultury dnes v Nostickém paláci ocenil medailí Artis Bohemiae Amicis celoživotní zásluhy o rozvoj a šíření dobrého jména české divadelní kultury pana Giorgia Ursiniho Ursice z Itálie.
 

15.09.2017

Představení korejského loutkového divadla Puzzle „Sugunga aneb Jak vypadá zajíc“

Padesátiminutové představení, jenž v jinotajích zpracovává téma „věř a víra tvá tě uzdraví“, vypráví příběh podmořského krále, který ke svému uzdravení potřebuje zaječí játra, ale sám neví, jak zajíc vypadá. Prostředníkem pro jejich získání mu má být oblíbené baladické zvíře – želva. Jak to s králem, želvou a zajícem dopadne, budou moci zjistit malí i velcí diváci, kteří se rozhodnou v sobotu 9. září 2017 zavítat na loutkový festival v Písku. Další reprízy pak divadlo Puzzle uvede v brněnském divadle Radost, v Rožnově pod Radhoštěm, a také v pražském divadle Venuše ve Švehlovce.

15.09.2017

Kino Aero ukáže nejoceňovanější divadelní výkon roku, strhující Billie Piper v moderní verzi Lorkova dramatu Yerma

Všech šest cen udělovaných pro nejlepší herečku na londýnském jevišti získala hvězda seriálu Pán času Billie Piper za svůj strhující výkon v hlavní roli dramatu Yerma. Hra španělského klasika Federica Garcíy Lorky o ženě zoufale toužící po dítěti se v inscenaci Simona Stonea proměnila ve vášnivý příběh ze současnosti, odehraný bez přestávky na jevišti obehnaném skleněnou stěnou.