20.04.2016 15:53

Zlínští herci začali zkoušet Dobré mravy

Novou osobitou inscenaci Dobré mravy určenou pro komorní scénu zlínského divadla – oblíbené „Zetko“ – začalo v polovině dubna zkoušet osm členů uměleckého souboru. Hrát, tančit a zpívat na téma etikety, morálky a taktu budou čtyři herečky a čtyři herci pod vedením režisérky Anny Petrželkové, dcery známého režiséra Jana Antonína Pitínského, který ve zlínském divadle nedávno připravil Prodanou nevěstu. Premiéra se chystá na 6. června a už nyní je jisté, že se diváci mají na co těšit. Hudbu k inscenaci složil Tomáš David, scéna a kostýmy pochází z dílny výtvarnice Hany Knotkové, choreografii má na starost Hana Achilles.

Skutečně víte dobře, kdo má přednost do dveří? Koho představit jako prvního? Jak se správně chovat na první schůzce? Jaká jsou pravidla stolování? Jak se zachovat, když se vám ve společnosti stane nehoda? Víte, jak požádat o tanec? Taky z toho máte zamotanou hlavu?

„Hodně mne inspiruje současná nálada ve společnosti. Ukazuje se, že v základních hodnotách nemáme jako národ vůbec jasno. Jakoby se lidská slušnost stala nedosažitelnou, abstraktní hodnotou. Poukázáním na absenci slušného chování a hrubé nedodržování etikety můžeme ukázat, že takové zákony sice jsou povětšinou staré, mdlé, pokrytecké a prudce neaktuální, ale anarchie, která převládá, z nás činí burany, hulváty, vidláky, hrubiány, přinejlepším snoby – no zkrátka „typické Čechy“. Ráda bych se té naší tolik chvalořečené české slušnosti podívala na zub. Něco mi napovídá, že to bude pěkně nepěkná podívaná…,“ říká režisérka Anna Petrželková.

www.divadlozlin.cz 


Autor článku: Hana Vondrášková

Zlínští herci začali zkoušet Dobré mravy