Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede Prodanou nevěstu

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami příští týden uvede v premiéře jedno z nejslavnějších děl Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Diváci se mohou těšit na představení s živou kapelou. Režisér Ondřej Lážnovský se na rozdíl od jiných zpracování snažil vrátit k prapůvodní verzi z 19. století, kterou nechtěl ani po hudební stránce ochudit. Nepůjde však vzhledem k možnostem o operu, spíše o operetu, řekl dnes Lážnovský novinářům. Divadlo představení uvede 17. a 18. prosince na malé scéně.

"Nejtěžší na tom bylo nalezení stylotvorného klíče. Říkali jsme si, že to je opera, ale opera to být nemůže, protože to bychom šplhali někam, kam nemůžeme. Činohra to být také nemůže, protože když to budeme hrát explicitně činoherně, vlastně realisticky, tak to také moc daleko nedojdeme," poukázal Lážnovský na operní způsob hraní, který předpokládal autor libreta Karel Sabina.
Vzhledem k prostoru malé scény půjde o komorní verzi, chybět ale nebudou všechny slavné árie, sbory a známé komické situace. V roli Jeníka se představí Jiří Vojta, Mařenku ztvární Anna Fixová. Roli vesnického dohazovače Kecala Lážnovský, kterého příbramské publikum zná i díky titulům jako Bylo nás pět či Tři veteráni, svěřil Martinu Dusbabovi. Podle Lážnovského nebylo zkoušení jednoduché. "Pokud nechceme jít úplně tou lacinou cestou, že si z toho děláme legraci, tak je potřeba to odzpívat," podotkl režisér.
Herci se předvedou nejen pěvecky, ale chopí se i sami hudebních nástrojů - v operetě zazní klavír, klarinet, basová kytara, housle a perkuse. Fixová uvedla, že musela po 15 letech vytáhnout housle, což prý bylo pro ni velmi náročné. "Všechno je to dobré pro divadlo dál, na tom se dá stavět. Rozšiřuje to možnosti v hledání dramaturgie pro další titul," dodal režisér.

www.divadlopribram.euTwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: