Divadlo na Vinohradech uvede Shawovu komedii Pygmalion

Šárka Vaculíková jako Líza, Jan Šťastný v roli profesora Higginse a Tomáš Töpfer, který ztvární plukovníka Pickeringa, se představí v inscenaci komedie Bernarda Shawa Pygmalion. Premiéru uvede 22. dubna pražské Divadlo na Vinohradech. Hru v překladu Jiřího Joska připravuje režisér Juraj Deák. Hudbu Ondřeje Brouska nahrál Epoque Orchestra za řízení dirigenta Jana Kučery. V dalších rolích se objeví například Svatopluk Skopal, Libuše Švormová a Naďa Konvalinková.

Podle dramaturga Karla Františka Tománka nejslavnější Shawovu hru inspiroval příběh o bájném sochaři Pygmalionovi, jenž zatoužil vdechnout život soše, do které se zamiloval. V jeho moderní variaci je jím londýnský profesor fonetiky Henry Higgins, který si zamane, že pouliční prodavačku květin Lízu Doolittlovou přetvoří v dámu, která obstojí i mezi nejvyššími společenskými vrstvami.
"Toto rozhodnutí má však pro jeho staromládenecký život nečekané dopady, neboť zcela proměněn vzájemným zápolením neodchází pouze objekt experimentu, ale samotný její organizátor a vychovatel," dodal.
Komedie jednoho z nejoriginálnějších světových dramatiků má podtitul "romantická", neboť, jak autor poznamenal, proměna, kterou Líza prodělá, se zdá být krajně nepravděpodobná, ale ve skutečnosti je celkem běžná.
Podle Tománka jde o odvěký a stále se opakující příběh o zápasu mezi mužem a ženou, z něhož - mají-li spolu navázat skutečný vztah - nikdy nemůže vzejít jediný vítěz.

Shawovu slavnou hru uvádí Vinohradští podruhé ve své historii. Poprvé se na tomto jevišti objevila v roce 1968 v režii Františka Štěpánka s Jiřinou Bohdalovou jako Lízou a Milošem Kopeckým jako profesorem Higginsem.

http://www.divadlonavinohradech.com/ 


Související:
Divadlo na Vinohradech


TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: