Jihočeské divadlo připravilo na pátek baletní premiéru Povídky

Jihočeské divadlo uvede v pátek premiéru baletního představení s názvem Povídky. Jeho autory jsou taneční choreografové Ole Kristina Tangen, Jan Kodet a Attila Egerházi. Jde o poslední představení odcházejícího uměleckého ředitele českobudějovického baletního souboru Egerháziho. Novinářům to dnes řekla vedoucí obchodního útvaru divadla Věra Ernstová.

Večer je složený ze tří samostatných představení. První bude Tangenova choreografie na téma odloučení s názvem ...a zmizeli. "Jednu věc máme všichni na světě společnou. Všichni jednou zažijeme nějakou formu odloučení. Můžeme být odloučeni od druhého člověka nebo se odloučit sami sobě a pak už najednou nepoznáváme ani sami sebe," řekl norský choreograf.
Kodet své představení Řekni sýr! charakterizuje jako pitoreskní, groteskní inscenaci pro pět tanečníků, kteří se náhodou ocitli na jedné fotografii. "Fotoateliér je vybaven moderní citlivou zábleskovou osvětlovací technikou, tedy vším, co je třeba k zachycení vašich životních okamžiků. Stačí zapózovat," uvedl Kodet.
Poslední choreografie nese název Kresba v písku"Taneční pohyby, tak jak se objevují, s následujícím pohybem zase zmizí. Z toho důvodu je taneční umění uměním okamžiku. Abychom mohli žít život jako 'umělci života', musíme být připraveni žít v přítomnosti," řekl Egerházi. Žít život podle něj znamená v určitém smyslu kreslit obrazy do písku, které smete vánek času.

Egerházi zatím neví, kde bude po odchodu z Českých Budějovic pracovat. "Nechávám to otevřené. V České republice se cítím dobře, uvidíme, co se stane," dodal.
Egerházi byl uměleckým ředitelem baletu Jihočeského divadla od sezony 2009/2010. Pod jeho vedením se soubor představil především novým uměleckým profilem a koncepcí. Odchází po nástupu nového ředitele divadla Lukáše Průdka. Nový umělecký šéf baletu Jihočeského divadla Lukáš Slavický přebírá soubor v červnu. Naposledy působil v Bavorském státním baletu v Mnichově jako první sólista. Uvedl, že se nechystá dělat radikální změny v souboru, spíše spoléhá na to, že se soubor obmění přirozenou cestou.

www.jihoceskedivadlo.cz 

Související:
Jihočeské divadlo


TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Před 50 lety

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

E-shop Prospero

Kalendář akcí

Nadcházející premiéry

8. září 2016


15. září 2016


21. září 2016


22. září 2016


13. října 2016

bibliografie

Hudební divadlo Karlín, Praha 8

Frank Wildhorn - Ivan Menchel - Don Black : Bonnie & Clyde

25. listopadu 2016

bibliografie

Divadlo Studio DVA, Praha 1

František Vlček - Bořivoj Zeman - Šimon Caban: Šíleně smutná princezna

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Názory na divadlo

 

Divadlo.cz na Facebooku: