Knihu Sežeňte Mozarta podle hry Jana Schmida představilo Studio Ypsilon

Text hry Jana Schmida Sežeňte Mozarta! z jeviště pražského Studia Ypsilon doplněný rozsáhlým obrazovým materiálem fotografa Jiřího Kottase obsahuje stejnojmenná kniha, kterou dnes v Praze představili členové této scény. Její součástí jsou odborné texty a vložený kalendář na rok 2016 s daty narození osobností oblíbené Ypsilonky.

Inscenace s podtitulem "Hudební kratochvíle kolem flétny, která je kouzelná" měla premiéru letos v lednu. Diváci se v ní dovídají, kdo nejspíš vyprovokoval Wolfganga Amadea k napsání několika uměleckých hitů, jež zůstávají nezapomenutelné pro příští časy a jsou srovnatelné vždy s tím nejlepším.
Představení navázalo na slavnou inscenaci Mozart v Praze, která měla v Ypsilonce hodně přes dvě stovky repríz. Geniálního skladatele v ní představoval Jan Jiráň. V té nové se objevuje ve stejné roli, ovšem nyní je dějištěm příběhu lidové divadlo Na Vídeňce. Postavu ředitele a Papagena ztvárnil Jiří Korn.
Vedle režiséra Jana Schmida se na představení podíleli dramaturg Jaroslav Etlík a hudebním nastudováním samozřejmě i Miroslav Kořínek spolu s herci Romanem Janálem, Petrem Vrškem, Michaelou Šrůmovou, Jiřím Kornem, Janou Synkovou, Paulínou Labudovou, Oldřichem Navrátilem, Janem Jiráněm, Pavlem Novým, Lenkou Šebek Loubalovou či Kamilou Kikinčukovou.

Nejnovější inscenací této scény bude už v polovině ledna představení s názvem Swing se vrací neboli O štěstí. Autor a režisér Jan Schmid se záměrně soustředil na tuto muziku přinášející oživující a podle něj i omlazující zážitek. Předpokládá, že pro mladé bude objevem a trendem, pro starší pak nestárnoucí záležitostí.
"Považuji to za jakýsi dluh swingu, ale jazzu vůbec. Ve 20. století bylo chybou, když jsme se k jazzu nezachovali jako k vážné hudbě. Kdybychom totiž byli v baroku, tak Vivaldi nebo jakákoliv jiná hudba kromě sakrální, která se psala takzvaně k jídlu, byla hudbou vedlejší, o níž se myslelo, že je jen pro tu chvíli. Zatímco dnes ji považujeme za normální vážnou hudbu, i když vznikala jen pro zábavu. A jazz vypadal také, že je jen pro zábavu. Právě proto by se měl dnes dostat na úroveň veškeré dobré muziky," vysvětlil Schmid.
Připravovaný projekt počítá s muzikálností, která Ypsilonku provází už padesát let. Ale také z herectví členů této scény, založeném stejně jako u swingu na rytmu a pohrávání si s ním, na lehkosti, improvizaci i radosti ze hry. V nové inscenaci se objeví například Martin Bohadlo, Mikuláš Čížek, Dominik Renč, Miroslav Kořínek, Jan Jiráň, Markéta Plánková, Renata Rychlá, Jiří Štědroň a řada hostů.

www.ypsilonka.cz 


Související:
Studio Ypsilon


TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: