Situaci v Městském divadle Kladno má zlepšit nový umělecký šéf Jaroslav Slánský

Situaci v kladenském divadle má zklidnit nově jmenovaný umělecký šéf Jaroslav Slánský. Na funkci bylo vypsáno výběrové řízení, vedení divadla ho ale zrušilo. Část hereckého souboru požaduje odvolání ředitelky divadla Blanky Bendlové, která podle herců nehájí zájmy uměleckého souboru, ale pouze politické a funkcionářské zájmy. Soubor chce, aby byl Slánský zatím jen prozatímním uměleckým šéfem, a požaduje vypsání výběrových řízení na vedoucí místa v divadle. To ale město neplánuje. ČTK to dnes řekl mluvčí města Ladislav Pavlík.

"Nedávné neuvážené kroky ředitelky Blanky Bendlové způsobily destabilizaci souboru," uvádí soubor v prohlášení, které vydal v pondělí. Právě kvůli neklidné situaci v divadle byl umělecký šéf podle Pavlíka jmenován už nyní. "Mým úkolem je zjistit, kdo chce v divadle dále spolupracovat, nechci ale dělat okamžité změny a dávat výpovědi," řekl dnes Slánský ČTK. Diváky chce nalákat na kvalitní, ale nepodbízivý repertoár.

Předchozí umělecký šéf Daniel Přibyl odešel z divadla po dohodě v listopadu. S tím ale nesouhlasila část hereckého souboru. Jedním z důvodů byla i nízká návštěvnost představení.
Jedním z důvodů může být rekonstrukce budovy kladenského divadla, jejíž otevření město po několika odkladech plánuje na jaro příštího roku. Soubor v prohlášení uvádí, že vedení divadla zrušilo po stěhování do provizorních prostor Lampionu předplatné a propagace byla zredukována na minimum. Diváci také údajně nemají v menším divadle takový komfort, který patří k návštěvě divadelního představení.
Nízkou návštěvnost mohlo podle vedení města způsobit také množství divácky náročných her. "Soubor je ale přesvědčen, že dramaturgie byla žánrově vyvážená a dbala na všechny divácké skupiny," uvádí v prohlášení.

Do divadla Slánský nastupuje za situace, kdy se rozpadl dramaturgický plán. Zkoušení některých her bylo totiž zrušeno, když se ukázalo, že nebude dokončena rekonstrukce divadla. Hry byly zkoušeny právě pro podmínky opravené scény a v přechodném působišti v Divadle Lampion nemohly být uvedeny. Nový dramaturgický plán Slánský připravuje.
"Chci říci, že souboru si nesmírně vážím a těším se ně něj. Jsou v něm vynikající herci a herečky, půlku lidí znám velmi dobře osobně a na velmi přátelské a korektní úrovni spolu jednáme," uvedl Slánský. Nového uměleckého šéfa čekají také přípravy na stěhování do opravené budovy. Chce také zlepšit komunikaci divadla s diváky.

Do funkce Slánský nastoupí oficiálně na začátku ledna, ale už ve středu by měl se souborem začít pracovat. S herci se sešel už minulý týden. Jeho jmenování vzali v pondělí na vědomí radní Kladna. Jmenování podepisuje ředitelka divadla, vedením města s ním souhlasilo. Vypsané výběrové řízení na uměleckého šéfa bylo zrušeno, což je podle zveřejněných podmínek možné.
Sestavením dramaturgického plánu divadla pověřilo nedávno vedení Kladna Ladislava Pavlíka z magistrátu. Jde ale například o organizaci dalších akcí, netýká se to stálého souboru. Jeho dramaturgie je podle Pavlíka věcí vedení divadla, tedy uměleckého šéfa a ředitelky divadla.
Slánský působil v kladenském divadle už dříve, ztvárnil v něm několik desítek rolí. Od té doby se zná i s primátorem Milanem Volfem (Volba pro Kladno). "Neznamená to ale, že by primátor nadiktoval uměleckému šéfovi, co se má hrát," uvedl Pavlík.

www.divadlokladno.cz 


Související:
Divadla Kladno s.r.o.


TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: