17.09.2002 00:00

12. Přelet nad loutkářským hnízdem

Přelet nad loutkářským hnízdem je oborová přehlídka loutkových divadel, otevřená širokému spektru divadelních skupin, tedy nejen statutárním divadlům, ale i nezávislým skupinám a amatérským souborům. Letos se uskuteční její už dvanáctý ročník. České loutkářství je jedinečné v možnosti vzájemné konfrontace amatérských a profesionálních souborů. Toto srovnávání umožňuje právě Přelet, pro který jsou vybírány nejlepší inscenace uplynulé sezóny. Přelet nad loutkářským hnízdem pořádá České středisko UNIMA a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář (ve spolupráci s hlavním městem Prahou a za finanční podpory Ministerstva kultury).
Přehlídka se poprvé konala v roce 1991. Vznikla z iniciativy českého střediska nevládní mezinárodní organizace UNIMA, protože v tehdejším spektru loutkářských přehlídek chyběla konfrontace špičkové tvorby všech proudů loutkového divadelního umění. Hlavním organizátorem a autorem názvu byl Luděk Richter. Přelet se odehrával mj. v Žižkovském divadle, v Divadle Na zábradlí, v Divadle Minor, v Divadle mimů Alfréd ve dvoře, ad. Každoročně se ho účastní asi deset souborů, a to zhruba třetina z řad statutárních divadel, třetina z řad nezávislých skupin a zbytek tvoří výběr z amatérských souborů.
Přehlídka sice není soutěžní, ale diváci již čtyřikrát hlasovali o tom, kdo získá prestižní cenu ERIK, jíž je oceněna nejlepší inscenace uplynulé divadelní sezóny v oblasti loutkového divadla. Přelet se koná v Praze a pražské publikum tak má možnost seznámit se se špičkovou tvorbou loutkářských souborů z celé republiky.
Každoroční zájem publika svědčí o tom, že Přelet nad loutkářským hnízdem už má své místo mezi pražskými festivaly. Potvrdil to i mimořádný zájem o loňský a předloňský ročník, který se zčásti konal pro dětské a rodičovské publikum v neobvyklém prostoru Divadla mimů Alfréd ve dvoře a v r. 2001 v kulturním centru na Novodvorské. V posledních letech se zájem diváků o Přelet nad loutkářským hnízdem projevil i v stoupajícím zájmu médií o tuto přehlídku.
Dramaturgie festivalu bude i letos vycházet z oceněných inscenací 51. Loutkářské Chrudimi, Skupovy Plzně 2002 i z návrhů na inspirativní inscenace uvedené mimo tyto loutkářské akce od jednotlivých členů UNIMA. Konečný výběr inscenací schvaluje pořádající výbor českého střediska UNIMA.
Přelet nad loutkářským hnízdem se koná v listopadu, letos 8.-10. 11. 2002. Po pauze způsobené rekonstrukcí a novým působištěm, se konečně uskuteční i ve specializovaném divadle pro děti a mládež – v loutkovém divadle Minor. Od přehlídky si organizátoři slibují nejen prestižní konfrontaci profesionálního a amatérského loutkového divadla, možnost zhlédnout kvalitní loutková představení pražská i regionální, ale také podstatnou měrou přispět k zviditelnění divadla Minor působícího na nové adrese, se kterou je možno českou i zahraniční, laickou i odbornou veřejnost právě tímto způsobem seznámit a divadlu Minor pomoci znovu pevně zakotvit v pražském divadelním životě.

Předběžný program: Diváci uvidí v sobotu Lišku Bystroušku a v neděli Hopla! Kukla pukla! vždy od 10.00 královéhradeckého Divadla DRAK. V sobotu od 13.30 bude možno shlédnout pohádku O líné Liduně a třech přadlenách loutkoherečky Jarmily Vlčkové z Hradce Králové. V sobotu se uskuteční i představení dalšího královéhradeckého souboru, mladého souboru Dno, a to jejich večerní představení Revue. Po Revue bude následovat drsný příběh ze života v podání českobudějovického souboru Kvelb, nazvaný Smutný příběh o Šustrovi aneb Tam u nás se nikdo nemýlí. Dalším příběhem ze života bude Marbuel a Kratinoha Naivního divadla Liberec. V pátek, v sobotu a v neděli od 15.00 hodin budou na programu pohádky divadla Alfa z Plzně Málinka a Bobr na střeše, kladenského Lampionu Nekonečná jízda a kabaret Tlukot a bubnování spolupořádajícího divadla Minor. Přesné pořadí se bude teprve upřesňovat. Programovou skladbu doplní představení amatérských souborů Rámus Plzeň (inscenace Showlet) a C Svitavy (inscenace Slon). Letos se zúčastní Přeletu i Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU, a to s inscenacemi Nikola Šuhaj a Sůl nad zlato.

Autor článku: Loutkář