27.07.2020 15:31

136. sezóna Klicperova divadla aneb HRDINOVÉ nebo ZBABĚLCI

Klicperovo divadlo vstupuje v září do své 136. sezóny, která bude zároveň první, jež připravil nový umělecký šéf divadla Pavel Khek. Osm premiér spojuje společný podtitul: HRDINOVÉ nebo ZBABĚLCI.
Divadelní sezóna odstartuje s předstihem první premiérou netradičně již v úvodu září, a to titulem Tři kamarádi. Adaptace nesmrtelného románu o Robbym, Ottovi a Gottfriedovi, kamarádech na život a na smrt, měla být poslední premiérou předchozí sezóny. Z důvodu koronavirového uzavření divadel byla v minulé sezóně pouze rozezkoušena a svoji premiéru bude mít první zářijovou sobotu 5. 9. 2020 na hlavní scéně

Pár slov uměleckého šéfa Pavla Kheka o nadcházející sezóně
Vážené divačky, vážení diváci, vítejte v divadelní sezoně 2020-21, doufám, že jste v poklidu přežili dobu „koronavirovou“, a že se do budoucnosti díváte s pozitivním očekáváním. Stejně jako naši dávní předci žijeme v koloběhu roku, a aniž si to možná uvědomujeme, také sejeme, staráme se, a doufáme v bohatou sklizeň, i když nejde o pšenici, ale jiný typ investic. Občas se trochu postíme a občas naopak popustíme uzdu veselosti a stejně jako naši pradědové dělíme čas na sakrální a profánní.
Když se podíváme ještě hlouběji do historie, tak po úspěšné sklizni, před příchodem jara, nebo v období dešťů naši předci prováděli rituální obřady, aby požádali přírodu či své bohy o přízeň, aby se urodilo, aby jaro znovu přišlo, aby zapršelo – tyto obřady byly brány s naprostou vážností a kdyby se takový rituál něčím narušil a nezdařil se, celý kmen by nejspíš zanikl. Divadelní antropologie objevila, že právě z těchto rituálů vzniklo divadlo. Kmen se rozdělil na ty, co předváděli a na ty, co se dívali. Kolem ohně se přirozeně vytvořil kruh a uvnitř něho šaman (většinou značně zdrogovaný) vyprávěl příběh. Jestli mu tehdy zatleskali antropologové nevědí, možná pochvalně mručeli, možná říhali a možná byl šaman rád, že jej neuvařili v kotli. Každopádně to vypravování příběhů už si lidstvo nenechalo vzít. Není se co divit, je to pohodlné – sedět, sledovat život někoho jiného a představovat si, že je to můj vlastní a spekulovat si, jak bych se asi zachoval já?
Přijměte tedy pozvání na další sezónu příběhů do vašeho Klicperova divadla a nebojte se, lidstvo se za ta staletí přece jen vyvinulo – plyšové sedačky jsou pohodlnější než roští okolo pradávných ohňů a lze předpokládat, že naše herce za jejich výkony neuvaříte v kotli…
Sezónu 2020/21 jsme nazvali „HRDINOVÉ nebo ZBABĚLCI?“, a jak sami uvidíte – všechny hry a postavy v nich řeší tuto otázku – jak se mám v klíčových okamžicích zachovat? Klademe si tuto otázku nejen v celospolečenském kontextu (Úklady a láska, Benátský kupec, Hana či Zbabělci), ale též v každodenní intimní a privátní rovině (Lidé, místa, věci…, Ženitba či Pozor, citlivý obsah!).
Přes toto tematické zacílení jsme se snažili o co nejpestřejší nabídku – takže milovníci moderního a neokoukaného mohou přijít na dvě české premiéry (Lidé, místa, věci… a Pozor, citlivý obsah!), vyznavače klasiky zveme na Schillera, Gogola či Shakespeara a čtenáře literatury konfrontujeme s divadelní podobou nejprodávanějšího románu posledních let – Alena Mornštajnová: Hana či s románovým debutem Josefa Škvoreckého a jeho východočeskými Zbabělci
Věřím, že si z naší nabídky vyberete a že si najdete cestu do „vašeho“ divadla. Je totiž zřejmé, že vypravování a sdílení příběhů je v nás jaksi geneticky zakódováno a tato lidská potřeba překonala všechny hladomory, války či koronakrize a pandemie.

Přehled premiér sezóny 2020/21

„Nech přes noc otevřené dveře… člověk má pocit, jako by spal v zahradě…“
Erich Maria Remarque
TŘI KAMARÁDI,  režie: Petr Štindl, premiéra 5.9.2020 na hlavní scéně.

„Drogy jsou jedinej způsob, jak přežít ve světě, kterej je rozbitej.“
Duncan Macmillan
LIDÉ, MÍSTA, VĚCI, režie: Pavel Khek, premiéra 3.10.2020 ve Studiu Beseda.

„Milovala jsem - a to je snad hřích?“
Friedrich Schiller
ÚKLADY A LÁSKA, režie: Ivan Krejčí, premiéra 17.10.2020 na hlavní scéně.

„A tak mě konečně čeká změna stavu!“
Nikolaj Vasiljevič Gogol
ŽENITBA, režie: SKUTR, premiéra 12.12.2020 na hlavní scéně.

„Slitování se nedá vynutit.“
William Shakespeare
BENÁTSKÝ KUPEC, režie: Petr Svojtka, premiéra 27.2.2021 na hlavní scéně.

„Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak to není štěstí, ale utrpení.“
Alena Mornštajnová
HANA, režie: Diana Šoltýsová, premiéra 13.3.2021 ve Studiu Beseda.

„Pokud se jim něco nelíbí, změníme to.
Lucy Kirkwood
POZOR, CITLIVÝ OBSAH!, režie: Petr Štindl, premiéra 15.5.2021 na hlavní scéně.

„Vždycky jsem musel někam jít, když se mi chtělo zůstat, a vždycky jsem musel zůstat, když by bylo skvělé někam jít.“
Josef Škvorecký
ZBABĚLCI, režie: Pavel Khek, premiéra 29.5.2021 na hlavní scéně.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

 

Autor článku: Martin Sedláček, foto: převzato z https://www.theatre-architecture.eu/cs/