11.10.2022 12:25

16. ročník multižánrového festivalu Na cestě se tentokrát vydá „Meziřádky“

M e z i ř á d k y. Tak zní podtitul letošního multižánrového Festivalu Na cestě, kterýv Opavě pořádají studenti 3. ročníku Kulturní dramaturgie v divadelní praxi Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Opava. Uskuteční se ve dnech 20. – 22. 10. 2022 v univerzitních prostorách na Hauerově ulici, v Obecním domě, kostele sv. Vojtěcha a Sadech Svobody (v okolí Ptačího vrchu).

Definice umění jsou různé a jeho podoby také. Co všechno se vlastně vejde meziřádky? „Myslím, že se tam může skrývat cokoliv. Cokoliv, co nechce stát rovně v řádku,” říká koordinátorka festivalu Kateřina Rézi Szopová a dodává: „Připravili jsme pro diváky multižánrový festival, který zaplňuje mezery. Mezery mezi řádky. A vytváří cestu, kterou si budou moct diváci společně s umělci projít.“

Organizátoři se tak společně s diváky vydají na dobrodružné objevování netradičního umění, které stojí na pomezí různých žánrů a forem a zároveň je ve svém překračování hranic a hledání nových způsobů i významů podněcující a inspirativní. V rámci slavnostního zahájení program odstartuje taneční představení The Urge: Ceren Oran/MOVE Ostrava, které připravila platforma Move Ostrava ve spolupráci s olomouckým Divadlem na Cucky a plzeňskou Moving Station. Pod vedením německé choreografky Ceren Oran vzniklo dílo, jehož cílem je liberalizovat tanec, dát mu možnost proniknout mezi různorodé publikum a generovat nový druh zážitku, vymykajícího se běžným představám o tanci. V divadelní části programu pak určitě nejen milovníky černého humoru pobaví autorská inscenace Les Ani Neví havířovské dvojice Tom a Jeff. Ta divákům mj. prozradí, kdo může za to, že nejsou šťastní. Minimalismus a improvizaci spojuje autorská inscenace MiNiMPRO:malismus, v níž herci Richard Dobiáš a Tomáš Jelen Frantík spolu s hudebníkem Pavlem Hlaváčkem přímo na scéně vytváří abstraktní divadlo, které v mysli diváků nabývá konkrétních významů.

Ani letos v rámci Festivalu Na cestě nebude chybět vlastní divadelní tvorba studentů Kulturní dramaturgie, kteří připravili hned dva vlastní projekty. Sedm lidských hříchů – to je název unikátní site-specific procházky, pod jejímž konceptem i realizací jsou podepsáni Kateřina Rézi Szopová a David Zbořil. Dva poslové sesláni na Zem provedou diváky parky mezi Ptačím vrchem a Domem kultury a společně s dalšími herci místo promění ve Svět plný lidí uvězněných nejen ve svých vlastních prohřešcích. 7 performativních zastavení. 7 hříchů. 7 světů. 7 příběhů. V rámci projektu „Není nám to jedno!“, který byl podpořen Divadelním grantem Dilia, studenti představí vlastní nastudování divadelní hry Džejny Hodžić Máma 22. Příběh pojednává o dívce, jejíž sny ji připravují na smrt matky. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude darován nadaci poskytující pomoc rodinám, které přišly o své blízké.

Diváci se mohou těšit také na program literární a hudební. Tetralog je dialog básníků Michala Škrobánka a Daniely Džorové Waldhans s hudebníky Arpádem Nagym a Janem Zlámalem, kteří společně naplní vzdušný prostor Galerie Eisler Obecního domu v Opavě verši a skladbami o lásce a nenávisti, věrnosti a zradě, víře a beznaději, životě i smrti a mnoha dalších obyčejných věcech. Další nemalá várka poezie v podání autorek Kristýny Svidroňové, Barbory Seberové a Joa Ferfecki se představí během večera s názvem Skrývám se mezi řádky. V kostele sv. Vojtěcha se pak uskuteční koncert Hudbou meziřádky, na kterém zazní různé hudební žánry v interpretaci Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity a muzikantů z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Církevní konzervatoře v Opavě.

Pro návštěvníky jsou rovněž připraveny přednášky, talk show a chybět nebudou ani tři workshopy. První – zaměřený na současný tanec – povedou tanečníci z představení The Urge, v dalším pak Hana a Tomáš Volkmerovi z Divadla loutek Ostrava uvedou účastníky do základů práce s loutkou. Netradiční zážitky slibuje i workshop Smíchoterapie Marty Szopové. Zájemci o účast se mohou přihlásit prostřednictvím mailu nacestefestival@gmail.com nebo facebookového profilu festivalu – https://www.facebook.com/festnaceste.

Festival Na cestě podpořila Slezská univerzita v Opavě, Statutární město Opava a divadelní, literární, audiovizuální agentura Dilia. Podrobné informace o festivalu – včetně programu – naleznete na webových stránkách festivalnaceste.fpf.slu.cz.

Autor článku: Pavla Bergmannová

16. ročník multižánrového festivalu Na cestě se tentokrát vydá „Meziřádky“

Festivaly

23.03.2023

Divadlo Lampion uspořádá již čtvrtý ročník festivalu loutkového divadla AMPLION

Divadlo Lampion připraví i v letošním roce festival loutkového divadla Amplion. Čtvrtý ročník festivalu s podtitulem „Pro malé i velké loutky“ proběhne v termínu od pátku 26. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023. Téma letošní sezony Divadla Lampion nese název „Za hranicí skutečnosti“ a i festival se tak posune za hranici skutečnosti, kdy tematicky úzce naváže na novou inscenaci Čaroděj ze země Oz, kterou divadlo uvede v premiéře první březnový víkend.

23.03.2023

Rodinný festival Struny dětem o víkendu zaplní Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem rozehraje již tento víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

21.03.2023

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií bude divadlo hostit od 27. března do 3. dubna.