25.02.2021 15:31

24. Divadelní Flora: Namísto dvanácti květnových dnů deset podzimních týdnů

Jeden z nejvýznamnějších středoevropských divadelních festivalů se z tradičního květnového termínu přesouvá na podzim. Pořadatelé Divadelní Flory věří v pozitivní efekt očkování a rádi by se s diváky na olomouckých scénách potkávali nestandardně dlouhou dobu.

Divadelní Flora byla nejprve z května 2020 přeložena na listopad, po loňském dvojím zrušení měl 24. festivalový ročník probíhat od 12. do 23. 5. 2021. Ačkoli bylo jarní hostování všech klíčových hostů závazně potvrzeno již před Vánocemi, rozhodli se pořadatelé DF oslovit všechny účinkující i partnery akce znovu a kompletní festivalový harmonogram – v důsledku nepříznivých epidemiologických prognóz a s ohledem na start vakcinace proti nemoci covid-19 – přesunout na podzim.

Přehlídka by se letos mohla uskutečnit nejen v neobvyklém termínu, ale i netypickém „protiepidemickém“ módu – desítky programových aktivit 24. DF, zastřešených původním mottem „Krásný nový svět“, chtějí organizátoři rozprostřít do delšího období. Jednotlivé produkce by měly olomoucké scény opanovat od začátku října až do poloviny prosince 2021.

„Pandemie, bohužel, neoslabuje. Protože reálným tématem a nadějí v souboji s ní začíná být vakcinace, začali jsme se všemi zainteresovanými intenzivně jednat o nových termínech. Věříme, že v poslední třetině roku se nám snad podaří dlouho odkládaný živý kontakt špičkových českých i zahraničních divadelníků se zajímavými hosty a návštěvníky festivalu konečně realizovat,“ komentuje pořadatelskou volbu hlavní produkční DF Simona Vičarová.

„Ve chvíli, kdy po většině zahraničních kolegů nemůžeme chtít nezbytné smluvní garance, kdy nám připadá nepatřičné spouštět propagaci a sami nevěříme tomu, že by se akce parametrů Flory dala v květnu realizovat ve smysluplné podobě, jsme museli reagovat rychle. Doufáme, že
s lidmi, kterým Flora chybí, se během podzimu a zimy budeme opět několik týdnů potkávat,“ dodává ředitel festivalu Petr Nerušil.

Do Olomouce se společně s výraznými tuzemskými činoherními soubory chystají také přední německé scény a osobnosti současného středoevropského tance. Konkrétní podobu festivalového programu – včetně finálních termínů – bude Flora s předstihem zveřejňovat a upřesňovat již během jarních měsíců.

http://www.divadelniflora.cz/

Autor článku: Petra Dosoudilová

24. Divadelní Flora: Namísto dvanácti květnových dnů deset podzimních týdnů

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.