19.04.2023 08:37

29. dubna oslavíme Mezinárodní den tance

Mezinárodní den tance se slaví z iniciativy Mezinárodního divadelního ústavu (ITI / International Theatre Institute) od roku 1982. Připadá každoročně na 29. dubna, kdy si připomínáme den narození  francouzského tanečníka, baletního mistra a reformátora Jeana-Georgese Noverra.

Taneční umění se v tento den oslavuje po celém světě a i čeští tanečníci připravili bohatý program. Art 4 People už po desáté v řadě připravuje oslavy tance v podobě programu pro veřejnost nabitý vystoupeními nejlepších českých tanečníků, tanečními workshopy pro širokou veřejnost a vrcholící společným baletním tréninkem, celorepublikovým flashmobem a GALA představením profesionálních tanečních souborů. Akce se odehraje ve dnech 29. a 30. dubna na Střeleckém ostrově a na Nové scéně Národního divadla.

Ve dnech 23. až 29. dubna proběhne sedmatřicátý ročník Mezinárodních týdnů tance, který odstartuje Gala večerem v Divadle na Vinohradech za účasti maďarských a amerických tvůrců a Pražského komorního baletu. Součástí programu bude dále Happening tanečních konzervatoří v Divadle ABC a volně přístupná show pod širým nebem před obchodním centrem Arkády Pankrác.

Atraktivní program připravilo také Divadlo Ponec, kde se můžete zapojit do interaktivní dílny zaměřené na pohyb a výtvarné umění nebo zhlédnout prezentaci pohybově-hlasových dílen pro starší a seniory, komponované vystoupení s tanečními fragmenty v rytmu flamenca a za živého hudebního doprovodu nebo filmovou projekci výstupů z česko-ghanského Eymen – Úhel pohledu.

Mezinárodní den tance se bude slavit i v dalších městech České republiky, například v Jablonném nad Orlicí či v Brně, kde Balet Národního divadla Brno připravuje baletní Open Class na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Program na celý duben si u příležitosti Mezinárodního dne tance připravili také v Move Ostrava, který je plný nejen tance, ale také sdílených zážitků, pohybových dílen a dalších překvapení.

České středisko Mezinárodního divadelního ústavu vyzývá v souvislosti s oslavami Světového dne divadla k minutě ticha za všechny umělce, kteří padli v nesmyslných válečných konfliktech, za rozbombardovaná divadla a za zničené kulturní hodnoty, které vznikaly po staletí.

Autor článku: ITI IDU