08.12.2020 09:07

30. ročník festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem: Nevzdáváme se!

Letošní jubilejní ročník se i přes komplikace způsobené pandemií COVID-19 přece jenom uskuteční, a to online ve dnech 11. – 13. 12. 2020. Rozhodnutí padlo sice na poslední chvíli, ale vedení festivalu usoudilo, že využije technologie a zamíří až do domovů svých diváků. K zprostředkování inscenací budou využívány jak divadelní záznamy vytvořené pro tento festival, tak živé streamy. Zároveň ani tentokrát diváci nepřijdou o tradiční workshopy a program doplní večerní moderované online diskuze.

Přelet nad loutkářským hnízdem od svého založení prezentuje inscenace statutárních loutkových divadel, se kterými se nám podařilo spolupracovat i v této specifické době. Záznamy nám poskytnou instituce jako Divadlo DRAK, Divadlo Alfa, Divadlo Lampion nebo Naivní divadlo Liberec. Tato divadla mají k dispozici technické vybavení, a proto bylo možné dohodnout se na poskytnutí kvalitních videonahrávek, které budou divákům v časovém limitu k dispozici. Z řad nezávislých loutkářů budou dále prezentovány soubory: Vi. Tvor, Divadlo LokVar, Waxwing theatre a populární Buchty a loutky.

Dalším rozměrem festivalu je podpora jak amatérské, tak mladé/studentské loutkové scény. Dlouhodobá spolupráce s KALD DAMU a mezinárodním projektem Drama Label bude letos zastoupena inscenací Entomologious. Z amatérských kruhů nabídneme živé streamy souboru Convivium ze ZUŠ. F. A. Šporka Jaroměř (inscenace Erben 1862), souboru Reservé ZUŠ F. L. Gassmanna Most (Malála) nebo záznam inscenace O zvířátkách jabloneckého souboru Vozichet.

Novinkou letošního ročníku bude nově navázaná spolupráce s projektem DidaDiv, který využívá fenomén českého loutkářství a domácích divadélek a přenáší ho do online prostoru. Nebude chybět ani tradiční dílna loutkářky Dory Bouzkové (nominace na Thálii 2020), tentokrát zaměřená na výrobu a animaci. Každý festivalový den se uskuteční on-line streamovaná diskuze, do které budou přizváni mluvčí z řad divadelníků, teoretiků, kritiků i studentů uměleckých škol. Kromě analýzy viděných inscenací se budou diskuze snažit otevřít téma fungování loutek v online prostoru.

Doufáme, že i přes netradiční okolnosti, budeme moci komunikovat s našimi diváky a díky snadné dostupnosti online prostoru snad přilákáme i nové příznivce. Festivalové produkce budou zdarma, ale zakoupením vstupenky můžete od pondělí 6. prosince 2020 prostřednictvím portálu www.goforboom.com podpořit konání festivalu.

Poděkování patří Spolku pro vydávání časopisu Loutkář, Českému středisku UNIMA a za finanční podporu děkujeme Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstvu kultury České republiky.

www.prelet.cz

Autor článku: Klára Konopásková

30. ročník festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem: Nevzdáváme se!

Festivaly

15.07.2025

Biskupský dvůr ožije v létě tancem tří generací. Premiérově se představí unikátní projekt Balet NdB 3

Kouzelná atmosféra Biskupského dvora se i letos v létě stane dějištěm tanečních představení, která propojí tři generace tanečníků v jedinečném projektu. Premiérově se zde představí tři dimenze baletu, přičemž vystoupení zralých tanečníků z projektu Balet NdB 3 doprovodí pianista Ivo Kahánek. Program doplní také pražští hosté ze souboru 420PEOPLE s živým rockovým koncertem kapely Please The Trees.

15.07.2025

Ester Pavlů žije léto ve znamení vášnivé Carmen

Přední česká mezzosopranistka vystoupí nejprve na slavnostním závěrečném provedení Carmen na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově, pak na Poctě Soni Červené a v nadcházející sezoně se jako Carmen opět vrátí do Národního divadla v Praze.

10.07.2025

Nečekaná spojení přinesou do jižních Čech klasickou hudbu. V pátek začíná 34. Festival Krumlov

Emoce, elegance i odvaha spojovat hranice. Už za pár dní, od 11. července do 2. srpna 2025, rozezní malebná zákoutí Českého Krumlova a dalších míst Jihočeského kraje 34. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Nabídne 45 koncertů ve stylu hlavního tématu Nečekaná spojení. Představí se zvučná jména z celého světa, uskuteční se české i mezinárodní premiéry, dojde k překvapivým hudebním i jiným uměleckým spojením v nových lokacích, kde se klasika ještě nehrála.