08.12.2020 09:07

30. ročník festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem: Nevzdáváme se!

Letošní jubilejní ročník se i přes komplikace způsobené pandemií COVID-19 přece jenom uskuteční, a to online ve dnech 11. – 13. 12. 2020. Rozhodnutí padlo sice na poslední chvíli, ale vedení festivalu usoudilo, že využije technologie a zamíří až do domovů svých diváků. K zprostředkování inscenací budou využívány jak divadelní záznamy vytvořené pro tento festival, tak živé streamy. Zároveň ani tentokrát diváci nepřijdou o tradiční workshopy a program doplní večerní moderované online diskuze.

Přelet nad loutkářským hnízdem od svého založení prezentuje inscenace statutárních loutkových divadel, se kterými se nám podařilo spolupracovat i v této specifické době. Záznamy nám poskytnou instituce jako Divadlo DRAK, Divadlo Alfa, Divadlo Lampion nebo Naivní divadlo Liberec. Tato divadla mají k dispozici technické vybavení, a proto bylo možné dohodnout se na poskytnutí kvalitních videonahrávek, které budou divákům v časovém limitu k dispozici. Z řad nezávislých loutkářů budou dále prezentovány soubory: Vi. Tvor, Divadlo LokVar, Waxwing theatre a populární Buchty a loutky.

Dalším rozměrem festivalu je podpora jak amatérské, tak mladé/studentské loutkové scény. Dlouhodobá spolupráce s KALD DAMU a mezinárodním projektem Drama Label bude letos zastoupena inscenací Entomologious. Z amatérských kruhů nabídneme živé streamy souboru Convivium ze ZUŠ. F. A. Šporka Jaroměř (inscenace Erben 1862), souboru Reservé ZUŠ F. L. Gassmanna Most (Malála) nebo záznam inscenace O zvířátkách jabloneckého souboru Vozichet.

Novinkou letošního ročníku bude nově navázaná spolupráce s projektem DidaDiv, který využívá fenomén českého loutkářství a domácích divadélek a přenáší ho do online prostoru. Nebude chybět ani tradiční dílna loutkářky Dory Bouzkové (nominace na Thálii 2020), tentokrát zaměřená na výrobu a animaci. Každý festivalový den se uskuteční on-line streamovaná diskuze, do které budou přizváni mluvčí z řad divadelníků, teoretiků, kritiků i studentů uměleckých škol. Kromě analýzy viděných inscenací se budou diskuze snažit otevřít téma fungování loutek v online prostoru.

Doufáme, že i přes netradiční okolnosti, budeme moci komunikovat s našimi diváky a díky snadné dostupnosti online prostoru snad přilákáme i nové příznivce. Festivalové produkce budou zdarma, ale zakoupením vstupenky můžete od pondělí 6. prosince 2020 prostřednictvím portálu www.goforboom.com podpořit konání festivalu.

Poděkování patří Spolku pro vydávání časopisu Loutkář, Českému středisku UNIMA a za finanční podporu děkujeme Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstvu kultury České republiky.

www.prelet.cz

Autor článku: Klára Konopásková

30. ročník festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem: Nevzdáváme se!

Festivaly

22.01.2021

Festival Malá inventura startuje už za čtyři týdny

Festival nového divadla Malá inventura je tradičně přehlídkou těch nejvýraznějších projektů, které vznikly během uplynulého roku. Navzdory koronavirovým omezením se největší pražský svátek nového divadla bude konat i letos, a to v termínu od 19. do 27. února 2021.

21.01.2021

Festival Cirkopolis bude! V zimní edici přinese #cirkuszasklem v kobce na pražské náplavce a premiéru žongléra Filipa Zahradnického

Osmý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis se uskuteční hned dvakrát. Zimní edice, která proběhne v termínu od 8. do 12. února, uvede celkem 5 představení. Festival odstartuje live stream premiéry talentovaného žongléra Filipa Zahradnického z Paláce Akropolis a následovat budou živá novocirkusová představení za největšími kulatými okny na světě na pražské náplavce.

14.01.2021

Divadlo Bolka Polívky připravuje bohatý program pro Letní scénu 2021

Šestý ročník Letní scény Divadla Bolka Polívky je i v letošním roce naplánován tak, aby se postupně odehrával hned ve třech atraktivních lokalitách. Od 12. do 25. června a následně od 22. července do 15. srpna 2021 budou mít diváci možnost zhlédnout inscenace z vlastní produkce divadla i jeho hostů v amfiteátru na Kraví hoře v Brně, od 29. června do 5. července 2021 v amfiteátru v Mikulově a od 12. do 15. července 2021 na nádvoří Zámku Slavkov – AUSTERLITZ.