16.02.2022 16:19

32. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER oznamuje vybrané školy a představí daleko víc než divadlo

Necelé dva měsíce před začátkem festivalu dostává festivalová dramaturgie finální podobu. Během ledna bylo vybráno celkem devět zahraničních souborů, a to z celkem dvaceti šesti přihlášených škol.
Ke shlédnutí tak budou představení z
 Polska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Velké Británie, ale i z České republiky či Slovenska.
Jako každý rok, se festivalu divadelních škol zúčastní rovněž profesionální porota, která letos usedne v
 tomto složení: umělecká ředitelka Pražského Quadriennale a scénografka Markéta Fantová (Česká republika), režisér a herec Luca Vossos (Itálie) divadelní režisér a pedagog Davide Giovanzana (Švýcarsko) a loutkoherečka, režisérka a ředitelka inicitativy FreeSzfe Kata Csató (Maďarsko).   

Letošní ročník nabízí také jedinečnou diváckou možnost v podobě inspirativní diskuse s jednotlivými porotci. Dramaturgická linie nazvaná jako ENC:TALK, představí nejenom divadelní témata z pohledu profesí jednotlivých speakerů a zemí jejich původu. Díky tomut mezinárodnímu přesahu se mohou diváci seznámit s divadelnickou prací v zahraničí a nahlédnout tak za hranice umění u nás.  

 Svůj prostor v koncepci letošního festivalu dostávají i jiné formy performativního umění. Pořadatelé proto oslovili českého choreografa a tanečníka Marka Zelinku, který během festivalového týdne povede workshop zaměřený na základy pohybového divadla, laterny magiky a mimického divadla. Vyvrcholením tohoto workshopu bude performativní výstup jako součást závěrečného ceremoniálu. 

Kromě divadelních vystoupení rozezní město Brno také hudební koncerty českých kapel jako například WWW nebo Mutanti hledaj východisko. Doprovodný program si bude možné užit v oblíbených brněnských klubech jako je Kabinet Múz nebo ArtBar.  

Festival vzniká za finanční podpory Mezinárodního visegrádského fondu, Statutárního města Brna a Státního fondu kultury ČR a MČ Brno-střed. Záštitu převzal Jihomoravský kraj. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.  

https://www.encounter.cz/

Autor článku: Sonja Špačková; Foto: MACA

32. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER oznamuje vybrané školy a představí daleko víc než divadlo

Festivaly

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.

28.01.2023

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

25.01.2023

Čeští umělci na festivalu Cirkopolis 2023

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis vybírá tradičně vedle neotřelých umělců z různých koutů světa i tuzemské, kteří se vyrovnají zahraniční konkurenci. Česká scéna nabídne sólový projekt závěsné akrobatky a performerky Lenky Švolíkové, jež se zapíše do paměti diváků představením Sandwritten. Chybět nemůže ani výrazná tvář současné scény Eliška Brtnická, jejíž kinetická performance Thin Skin kloubí prvky nového cirkusu a výtvarné instalace.