17.10.2022 15:33

32. ročník Nahlížení nabídne osm představení, tvůrčí dílny, ale i křest almanachu, mapujícího historii akce

Od 20. do 23. října 2022 se bude v Bechyni v jižních Čechách konat už 32. ročník Nahlížení, celostátní dílny středoškolské dramatiky a mladého divadla – svébytné akce na pomezí divadelní přehlídky a tvůrčí dílny.

Přehlídková část Nahlížení nabídne osm představení mladých divadelních souborů z různých končin Česka, ve dvou případech ale i ze Slovenska. Přestože se většina inscenací už prezentovala před diváky, zúčastní se i soubory, které využijí specifikum této akce a vystoupí s inscenací v rozpracovaném stavu. K souborům připojí další přihlášení zájemci, vedoucí divadelních souborů, pedagogové, studenti a členové souborů. Od čtvrtka do neděle se pak budou setkávat nejen na představeních, ale i na společných moderovaných diskusích. K těm jsou přizváni dva odborní lektoři, herečka a divadelní režisérka Viktorie Čermáková a scénograf, performer a režisér Tomáš Žižka. Diskusím budou jako vždy předcházet tvořivé dílny, v nichž budou účastníci netradiční formou reflektovat zhlédnutá představení.

Přehlídková část akce je volně přístupná veřejnosti. Diváci se mohou těšit např. na osobité autorské zpracovaní povídky Michaila Bulgakova v inscenaci Diaboliáda souboru DRIM ze ZUŠ J. Rosínského v Nitře, pozoruhodnou sondu do života autistů v inscenaci kulato.barevno. souboru Stonožka ve sprše ze ZUŠ Most nebo na ryze autorský projekt ZUŠ J. Rosinského v Nitře nazvaný Korene, kde si čerstvě dospělá dívka hledá svůj vztah k folkloru a tradicím. V rozpracovaném stavu mohou diváci zažít inscenaci To neřeš… pražského souboru Nekroflík. O zahájení akce ve čtvrtek 20. října večer se postará soubor ze ZUŠ Jindřichův Hradec se svou interpretací dramatu L. N. Andrejeva Atrakce.

Letošní ročník dílny obohatí mimořádná událost – po několikaletých přípravách bude konečně pokřtěn almanach Nahlížení 1987–2019, mapující prvních 30 ročníků celostátní dílny. O jeho netradiční podobu a velkorysé grafické zpracování se postaral grafik Radek Pokorný.

Akci pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku, Kulturním střediskem města Bechyně a občanským sdružením Tatrmani. Koná se za finanční podpory Ministerstva kultury.

Program akce a podrobnější informace jsou k dispozici na www.nipos.cz.

Autor článku: Andrea Zborníková