11.07.2017 14:33

420people při premiéře v Edinburghu uvedou představení Wind-Up

Soubor 420people při své premiéře na festivalu Fringe v Edinburghu uvede taneční představení s názvem Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše. Na 70. ročníku Edinburgh Festival Fringe, který bude 4. až 28. srpna, vystoupí celkem pět českých souborů. Na své úspěchy z předchozích ročníků pojedou navázat soubory Spitfire Company, DOT504, Lenka Vagnerová & Company a Cirk La Putyka. Novináře o tom dnes informovala ředitelka Českého centra Londýn Tereza Porybná.

„Fringe je vlajkovou lodí toho, co děláme v oblasti scénického umění," uvedla Porybná z Českých center, která pomáhají účast českých umělců na festivalu zajišťovat. Na největší přehlídce scénického umění na světě se české soubory pošesté představí pod společnou hlavičkou Czech Showcase. České soubory budou zároveň součástí České sezony ve Skotsku, která od 20. července do počátku listopadu bude představovat také českou literaturu, fotografii a výtvarné umění.

Inscenace 420people Wind-Up měla premiéru v roce 2012, podle zástupkyně souboru Barbory Čermákové její výběr vyplynul z přání britských dramaturgů. „Wind-Up jsme odehráli už v mnoha zemích, od Německa přes Itálii či Finsko až po Mexiko. Máme toto představení tak říkajíc pod kůží. Ale tím, jak je Fringe specifická a jaká je tam atmosféra, se samozřejmě těšíme o to víc," uvedl Kuneš.
Soubor Spitfire Company, který na festivalu bodoval před čtyřmi lety s inscenací One Step Before the Fall, letos úspěšný kus uvede znovu. Představení je věnované Muhammadu Alimu, tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu. Spitfire Company uvede i inscenaci Vyprávěč.
Cirk La Putyka přiveze inscenaci Botacchio. V minulosti na Frige oceněná Lenka Vagnerová & Company opět přijede s kombinací tance, fyzického divadla a loutek Gossip. Soubor DOT504 se představí s inscenací You Are Not the One Who Shall Live Long, kterou tanečník Pavel Mašek označil jako "temně krásné představení".
Všechna česká představení se letos uskuteční poprvé na jednom místě v prostoru ZOO Venues zaměřeném na tanec a pohybové divadlo.

Edinburgh Festival Fringe se stal za více než 60 let existence jedním z největších světových divadelních svátků. Čeští umělci na něm individuálně vystupovali už několikrát a přivezli několik cen a pozvánek na festivaly v Británii i ve světě.

https://www.edfringe.com/

Autor článku: ČTK: jir, jw