09.10.2019 09:11

První premiérou Divadla Lampion v sezoně 2019/2020 bude autorská inscenace Kde bydlí strach?

Kde bydlí strach?
Jakub Šmíd, Matouš Danzer

První premiérou Divadla Lampion v sezoně 2019/2020 bude autorská inscenace o lidském strachu inspirovaná mexickou kulturou. Režie se ujal Jakub Šmíd, umělecký šéf pražského Divadla D21 a představitel současné generace mladých tvůrců. Slavnostní premiéra proběhne 12. 10. 2019 v 17:00.

Mexická fiesta v říši mrtvých

Pod zlatým mexickým sluncem truchlí jedna rodina za zesnulého dědečka Rodriga. Mezi smutečními hosty se rozkoukávají dva malí sourozenci Jakub a Anežka. Jejich první setkání se smrtí v neznámém prostředí probouzí děsivé představy, které strhávají stěny viditelného
světa a oživují strach.
Co si s takovým nevítaným hostem počít? Kolik má vlastně tváří a která je ta nejděsivější? Jak ho najít a poprat se s ním, když ani nevíme, kde bydlí? To zjistíme společně s Kubou a Anežkou na cestě plné fantazie za zvuku kytar mexických mariachis.

„Autorský příběh je inspirovaný mexickou kulturou, jejíž pohled na smrt a záhrobí s tím naším ostře kontrastuje. Dobrým příkladem je Den mrtvých (Día de Muertos), který je barevnou oslavou života, kde se setkávájí živí s mrtvými. Oproti tomu v našich končinách, zvláště u dětí, je smrt obestřena tajemstvím a představy o záhrobí jsou často námětem hororových filmů. Inscenace by tak měla nabídnout diametrálně odlišný pohled na věc a eliminovat strach z toho, co přirozeně patří ke každému lidskému životu,” říká Matouš Danzer, spoluautor scénáře a dramaturg Divadla Lampion.

Inscenační tým:
režie: Jakub Šmíd | dramaturgie: Matouš Danzer | texty písní: Radek Malý | výprava: Petra
Krčmářová | hudba: Zdeněk Dočekal | pohybová spolupráce: Kryštof Šimek

Premiéra 12. 10. v 17:00 v Divadle Lampion.

https://www.divadlolampion.cz/

Autor článku: Linda Ľuptáková

První premiérou Divadla Lampion v sezoně 2019/2020 bude autorská inscenace Kde bydlí strach?

Inscenace

17.02.2020

Únorová premiéra v Divadle Na zábradlí: Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků

První letošní premiérou v Divadle Na zábradlí je Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků. Autorská inscenace čerstvých absolventů DAMU Petra Erbese a Borise Jedináka na repertoár oblíbené pražské scény vstoupí 21. února, druhá premiéra následuje 22. února a repríza 26. února. Na Zábradlí debutující režiséři do své hry obsadili Magdalénu Sidonovou, Barboru Bočkovou, Kateřinu Císařovou, Václava Vašáka, Vojtěcha Vondráčka, Štěpána Lustyka a Milana Vedrala.

17.02.2020

Divadlo Radost připravuje novou inscenaci Kolíbá se velryba

Divadlo Radost připravuje pro své diváky (děti od tří let, i ty už trochu větší) novou inscenaci Kolíbá se velryba, která má premiéru 23. února. Hru Kolíbá se velryba napsala Iva Peřinová, (1944 -2009), která patřila mezi nejúspěšnější české autory her pro loutky, kterých do své předčasné smrti „stihla“ napsat téměř čtyřicet, především původně pro Naivní divadlo Liberec, ale byly mezi nimi i takové, které zazářily v repertoáru i jiných loutkových divadel.

14.02.2020

Národní divadlo moravskoslezské uvede Salieriho operu Škola žárlivých

Opera Antonia Salieriho (1750–1825) Škola žárlivých je další premiérou Národního divadla moravskoslezského. Je to také další z počinů Operní akademie Ostrava: Role spolu s profesionálními pěvci studují a ve vybraných představeních si zahrají a zazpívají nejtalentovanější studenti zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.