18.08.2020 15:43

Národní divadlo Brno vrátí na česká jeviště hru Ference Molnára Liliom

Národní divadlo Brno po 45 letech vrátí na česká jeviště hru Liliom od klasika moderní maďarské literatury Ference Molnára. Vizuálně poutavý příběh o lásce až za hrob nastudoval režisér Štěpán Pácl. Předpremiéra bude ve středu, premiéra 4. září v Mahenově divadle.

„Vlastně by se to mělo jmenovat Liliom a Julie, protože to má mnoho společného s nejznámější shakespearovskou tragikomedií Romeo a Julie. Lásce Lilioma a Julči sice nestojí v cestě znepřátelené rody, ale ješitnost, nemotornost a nezralost, ovšem stejně jako u Shakespeara i u Molnára láska vítězí," uvedl režisér Pácl.

Fešáka Lilioma, který u pešťských Městských sadů obsluhuje pouťový kolotoč, ztvární Ivan Dejmal. Julču hraje Petra Lorencová. Oba přišli do Mahenovy činohry loni z Národního divadla moravskoslezského.

Brněnští divadelníci slibují výpravou inscenaci. „Prostředí kolotočů je vždy vizuálně a hudebně zajímavé, inspirace byla veliká. Jeviště se doslova proměnilo v lunapark scénických efektů. Hudebně vším prostopují živé tóny vibrafonu - nástroje, který sám o sobě vypadá kouzelně a ještě kouzelněji zní," uvedl Pácl.

Mnozí čeští milovníci divadla nejspíš uslyší jméno Liliom poprvé. Přitom jde o jednu z nejpůvabnějších her počátku 20. století, míní dramaturg Milan Šotek. V Brně se Liliom uváděl přesně před sto lety v tehdejším Divadle na Veveří.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr