03.02.2021 18:11

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla dokončuje přípravu inscenace Postřižiny

Divadelní adaptace slavné románové předlohy Bohumila Hrabala Postřižiny je další z premiér, které musí plzeňské Divadlo J. K. Tyla kvůli pandemii koronaviru odložit. Činoherní soubor inscenaci nastudoval a zkouší, místo plánované sobotní slavnostní premiéry ji ale odehraje pouze jako generální zkoušku či premiéru bez diváků jako vrchol celého procesu příprav a zkoušek. Pro činoherní soubor je to v této sezoně už třetí inscenace, kterou kvůli uzavření divadel nemůže představit divákům, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Martina Drbušková.

Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru činohra nemohla pro publikum odehrát 7. listopadu premiéru citlivého rodinného dramatu Králičí nora ani rozvernou komedii Španělská muška, jejíž premiéra byla již dvakrát přesunuta, uvedla mluvčí.

Hrabalův poetický příběh prodchnutý vůní zabijačky, piva a vlasů paní sládkové v Plzni režijně vede někdejší šéf činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci Šimon Dominik. V hlavní roli Maryšky se představí Jana Ondrušková, Libor Stach hraje jejího manžela, správce pivovaru Francina, a Michal Štěrba jeho svérázného a hlučného bratra Pepina.

Postřižiny jsou po Ostře sledovaných vlacích z roku 1981 a Obsluhoval jsem anglického krále z roku 2005 třetím setkáním plzeňského činoherního souboru s Hrabalovým dílem. „Hrabalovy knihy byly mnohokrát úspěšně zfilmovány. Když jsme zvolili do činoherního plánu letošní sezony titul Postřižiny, netušili jsme, že 5. září zemře filmový režisér a herec Jiří Menzel. Rádi bychom proto i jemu vzdali poctu," řekla dramaturgyně Klára Špičková.

Divadelní adaptace se bude od filmu v mnohém lišit, tvůrci doufají, že to bude obohacením, protože tak dají větší prostor Hrabalově próze. „Všechny slavné scény zůstaly zachovány. Prvorepublikový duch na diváky dýchne nejen v precizním výtvarném pojetí. A přestože pracujeme v divadle hlavně se slovem, a nikoliv s filmovým obrazem, doufáme, že inscenace bude vděčnou vzpomínkou na oba muže, kteří se nezapomenutelným způsobem zapsali do našich literárních a filmových dějin," dodala Špičková.

https://www.djkt.eu/

Autor článku: ČTK: lap, kš