11.05.2021 12:51

Premiéra filmové verze tanečního představení NINCS videohra

Jsme figurkami společenské, zábavné videohry našeho života, kde hranice mezi realitou a virtuálním světem, je tenká a není jasné, kde se vlastně nacházíme. Občas nás čeká výhra, někdy také souhra a jindy možná prohra. Na cestě za vysněným cílem neustále překonáváme sami sebe. Někdy musíme porazit soupeře,  jindy podpořit spoluhráče. Důležité je, že i cesta je cíl.

Tanečně filmová videohra NINCS je inspirovaná stejnojmenným projektem, uvedeným na jevišti v roce 2019. Projekt vychází z herních principů a originálních výtvarných plánků deskových her a herních objektů. Autorkou scénáře, režie a choreografie je česká choreografka a tanečnice Dana Pala. Filmovou verzi tanečního představení NINCS videohra vytvořila ve spolupráci s kameramanem Efimem Groutskij a dalšími  umělci. Pro komplexní uchopení konceptu hry je choreografie doplněna hudebními motivy, jejichž autorem je  Martin Vít s bohatými zkušenostmi z tvorby hudebních doprovodů k mobilním hrám a tvůrce animací Petr Raist Šťastný. Tanečníci svým pohybem neztvárňují pouze bezduché a lehkovážné figurky, ale vytváří paralelu na současnou problematiku společnosti a jedince v ní. Jaké je to být sólový hráč a nebo součást týmu? Co všechno jsme nebo nejsme schopni udělat, abychom se dostali dál? Kolik máme životů? Co je  dál? Jaké je být první nebo poslední? Jaké je ocitnout se zničehonic ve videohře?

O taneční company Dana Pala Creativity: Dana Pala Creativity je uskupení tanečníků a umělců, založené českou choreografkou Danou Pala v roce 2013. Hlavní myšlenkou je tvorba nových tanečních projektů, vzdělávání v současném tanci a propojení různých uměleckých disciplín oblasti tance, hudby, scénografie, architektury i multimediálních technik. Dana Pala Creativity spolupracuje také s umělci odlišných národností a své projekty prezentuje v České Republice a v zahraničí. Taneční škola Dana Pala Creativity funguje od roku 2018 v Mělníku u Prahy.

Premiéra: 27. 5. 2021, online

Více o premiéře na www.danapalacreativity.com
Link na fb událost: https://fb.me/e/RQ7bYJvZ


Autorský tým: 

Dana Pala
Koncept, choreografie

Vystudovala Taneční konzervatoř hlavního města Prahy obor moderní tanec a pedagogika. Absolvovala v oboru Choreografie na pražské HAMU v magisterském programu. Absolvovala roční stáž v Institut del Teatre Barcelona. Choreografickou praxi získala v Teatre SANS na Mallorce. V autorské tvorbě často pracuje v netradičních prostorách, ve kterých hledá možnosti provázání choreografie s architekturou. V Praze vytvořila projekt „Materia” pro věž a kryptu Plečnikova kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech. V roce 2014 získala ocenění ACDIB za nejlepší choreografický taneční projekt roku. Vytvořila choreografii „PULS” v pražské La Fabrice. Taneční film Materia touch uvedla na New York Bronx Film a v sezoně 2015/2016 byla autorkou choreografie k opeře “Slavík/ Jolanta” v Národním divadle v Praze. V roce 2018 choreograficky spolupracovala s dirigentem Varhanem Orchestrovičem Bauerem a pohybově ztvárnila díla: Antikody, Goyovy přízraky a Česká hymna. V září 2018 byla její autorská inscenace La Mar oceněna a pozvána do Shanghaje na čínský festival současného tance Dance Stages. Je zakladatelkou kreativní školy pro moderní tanec Dana Pala Creativity, která funguje od roku 2018 v Mělníku.

Choreografie, koncept, režie: Dana Pala
Kamera, střih: Efim Groutskij
Hudba: Martin Vít
Pohybová spolupráce, účinkují: Jana Maroušková, Don Mulefu, Dana Pala
Výtvarná spolupráce, scénografie: Jan Kopřiva
Animace, grafika: Petr Raist Šťastný
Light design: Isrohan Alvarez, Filip Obermajer
Kostýmy: Tereza Havránková - atelier SHIU
Produkce: Dana Pala Creativity

Premiéra: 27. 5. 2021, online

Natočeno: divadlo Venuše ve Švehlovce, Praha
Délka: 30 - 40 min

 

Autor článku: Slávka Pivovarová