09.09.2021 19:54

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře zahájilo sezonu, zájem předplatitelů je nižší

Táborské Divadlo Oskara Nedbala má v nové sezoně 1330 předplatitelů, zhruba o 400 méně než v minulé. Do ledna nasadí hlavně tituly, jež kvůli koronavirovým omezením nestihlo. Na čtvrtinu snížilo počet dětských představení, ředitelé škol učitelům nedoporučují návštěvy akcí mimo školní budovy. ČTK to dnes řekla ředitelka divadla Linda Rybáková.

Divadlo dnes zahájilo 109. sezonu a otevřelo upravené prostory před hlavním vchodem, kde vznikla i odpočinková zóna pro diváky a kolemjdoucí. Investice byla 1,5 milionu Kč, zaplatilo ji město. „Návrh vznikl s přípravou rekonstrukce divadla, jejíž hlavní myšlenkou bylo udělat budovu vstřícnější. Prostor před divadlem nám přišel strašně stísněný, ještě jak tam parkovala auta, nebylo to přívětivé místo. Teď funguje několik týdnů a příjemně mě překvapilo; lidé se tam schází, posedávají po lavičkách, a nejenom návštěvníci divadla. Vzniklo hezké místo," řekla ředitelka.

Nové předplatné začala scéna, jež nemá vlastní soubor, prodávat na jaře. Zájem byl meziročně asi o třetinu menší. „Do dnešního dne jsme prodali 1330 předplatenek. I přes to, že jsme uzávěrku předplatného prodloužili, se to číslo zásadně nezvedlo," řekla ředitelka. Z letního programu získali divadelníci zkušenost, že se změnil trend. Dříve býval největší zájem o vstupenky ve chvíli, kdy se začaly prodávat, zatímco teď kupují lidé lístky těsně před představením.

Na podzim nabídne scéna hlavně tituly přeložené ze zimy a jara. Představí se Dejvické divadlo, Divadlo Ungelt, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Pod Palmovkou, HaDivadlo, přijedou Hradišťan a sourozenci Ulrychovi, Janek Ledecký, 4tet, Adam PLachetka či Lenka Filipová. Na podzim plánuje scéna velký program při Noci divadel.

Loni zrušilo divadlo kvůli koronaviru všechny školní programy. V nové sezoně snížilo počet těchto představení ze 40 za půlroku na deset. „Nevěděli jsme, jaká bude situace, jestli budou mít děti povolení chodit mimo školní budovu, což se ukázalo jako dobrý odhad, protože ředitelé skutečně nedoporučují účastnit se mimoškolních aktivit," řekla Rybáková. Nasazená dětská představení jsou ale téměř vyprodaná. Patří k nim i program nazvaný Jak vzniklo divadlo.

Letos v zimě a na jaře se v divadle odehrály dvě desítky on-line akcí, hlavně koncertů. V létě zorganizovala scéna programy v zahradě, přilákaly asi 4000 lidí, často byla plná kapacita, 150 míst.

Táborské divadlo je komplexem, který tvoří původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům přestavěný v roce 1965. Má jedno jeviště se dvěma připojenými hledišti pro 350 a 650 diváků - jsou postavená v pravém úhlu proti společnému jevišti. Zřizovatel divadla, Jihočeský kraj, mu dal letos na provoz 15,2 milionu Kč.

https://www.divadlotabor.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, dr, foto převzato z: https://www.facebook.com/DivadloTabor/photos/a.249073918462550/4282963891740179/