07.10.2021 10:18

Hostování Jihočeského divadla v říjnu a listopadu

Jihočeské divadlo v nové sezóně plánuje odehrát rekordních 28 premiér, k tomu všemu se ale chystá hostovat na různých místech České republiky. Už v říjnu a listopadu ho čekají zájezdy do 5 divadel.

Diváci Klicperova divadla v Hradci Králové by si neměli nechat ujít emočně silnou a působivou inscenaci Dobrý proti severáku. Dvě hlavní a jediné role velmi citlivě ztvárnili Helena Dvořáková a Pavel Oubram. Komorní příběh o osudovém překlepu v e-mailové adrese diváky překvapí svým dějovým vývojem. Helena Dvořáková za roli Emmi získala ocenění za nejlepší ženský herecký výkon roku 2019 v prestižní anketě portálu i-divadlo.cz a cenu Jihočeská Thálie za rok 2019, kterou uděluje Jihočeské divadlo na základě hodnocení odborné poroty. Klicperovo divadlo hru uvede 9. 10. 2021 od 19.00 ve Studiu Beseda.

S touto inscenací činohra Jihočeského divadla zavítá i do Městského kulturního střediska ve Vodňanech, a to 16. 11. 2021.

Baletní soubor Jihočeského divadla se 20. 10. 2021 chystá dobýt srdce diváků a jeviště Mahenova divadla v Brně unikátní inscenací v režii Petra Zuzky Rádio Svobodná Bystrouška. Taneční večer, během kterého odvypráví Karel Höger příběh o nezkrotné lišce Bystroušce a tanečníci mu vdechnou život pohybem, bude pro diváky netradičním zážitkem. Věříme, že právě v Brně bude tato inscenace rezonovat.

Další inscenace, která překročí hranice našeho okresu, bude opět taneční. Inscenace 3+1 je důkazem toho, že členové našeho baletního souboru jsou nejen skvělí tanečníci, ale mají i velký cit pro choreografii. Tři z nich spolu s jedním hostem připravili pro diváky 4 krátké taneční příběhy. Sebastiano Mazzia v choreografii Tančila jsem vytvořil příběh inspirovaný životem netypické zpěvačky Florence Foster Jenkins, ale převedl jej do tanečního prostředí. Béla Kéri Nagy se v choreografii Vír zamýšlí nad tím, jak nás rotace vesmíru, oběžná dráha naší planety a nekonečný koloběh života stále někam strhávají a předurčují naši životní cestu.  Třetí příběh Pod kůží autora Zdeňka Mládka se zamýšlí nad tématem být sám sebou a potřebou někam patřit. Poslední choreografii připravil Viktor Konvalinka, sólista baletu Národního divadla v Praze a člen uměleckého uskupení DEKKADANCERS. Jeho opus s názvem Vzpomínky staré paruky líčí pocity člověka, který se ocitá na konci života. A v kazajce svých vlastních pocitů a vzpomínek se rozhoduje, jak žít dál každý svůj den naplno.

Taneční večer 3+1 si diváci mohou užít 7. 11. 2021 v pražském Divadle Komedie a také 27.11. 2021 v Brně na tanečním veletrhu DANCE life.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: Eva Marečková, foto: Rádio Svobodná Bystrouška

Hostování Jihočeského divadla v říjnu a listopadu

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.