15.08.2022 13:46

V antické tragédii Trójanky souboru Depresivní děti touží po penězích vystoupí ukrajinské herečky

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvede aktualizovanou podobu známé antické tragédie Trójanky slavného starořeckého dramatika Euripida. V režii Jakuba Čermáka ji uvede soubor Depresivní děti touží po penězích. Premiéra bude 10. září a do hrdinek Trojské války se převtělí ukrajinské herečky, které nalezly v České republice svůj dočasný domov. ČTK o tom informovala mluvčí Venuše ve Švehlovce Alena Julie Novotná.

Na jevišti se tak objeví věštkyně Kassandra, královna Tróji Hekuba, k oběti na Achillově hrobě určená dcerka Polyxena nebo třeba lstivý Odysseus. V čistě ženském souboru mužské role představují ženy, ukrajinští muži totiž nesmí opustit vlast.

„Rozhodli jsme se pro Euripidovy Trójanky, protože nám nabízejí jasné paralely se současnou situací na Ukrajině i v České republice. Klasický text se věnuje osudům obyvatelek Tróje, které po skončení války ztratily své manžely i svůj domov. Trójanky jsou do značné míry hra extrémní, stejně jako situace, kterou zažíváme," vysvětlil režisér inscenace a iniciátor projektu Čermák.

Divadelní soubor Depresivní děti touží po penězích angažoval pro připravovanou premiéru 11 ukrajinských umělkyň, na konkurz se jich ovšem přihlásily desítky. Jsou z nejrůznějších koutů Ukrajiny - z Luhansku, Kyjeva, Doněcku, Chersonu nebo Kyjeva. Většina z nich se ovšem prvně potkala až na první čtené zkoušce.

„Doma jsem před dvěma lety hrála ve filmu Deportace 44-46 a tenkrát mě vůbec nenapadlo, že sama pocítím válku, prudkou nenávist a taky nikdy nezahojené rány na duši," řekla Darja Noviková, která se kvůli zkoušení přestěhovala z Budapešti do Prahy.

„Pro mě jsou Trójanky příběhem každé Ukrajinky, která prodělala mučení, znásilnění, nucenou deportaci nebo byla nucena odejít kvůli svým dětem. Taková žena ztratila to nejcennější v životě, zrodila se v ní nenávist, ale i touha po spravedlnosti, nicméně musí se při pohledu na to všechno pokusit žít dál," uvedla její kolegyně Olena Lebaninová, která studuje v rámci uprchlického programu na pražské DAMU.

Kvůli nestabilní válečné situaci se rozhodli divadelníci naplánovat jen omezený počet repríz, v Praze se tak odehraje inscenace pouze čtyřikrát v září. Na podzim ale uvede i mimopražské premiéry u svých koprodukčních partnerů. V Olomouci to je Muzeum umění Olomouc a v Plzni Johan - centrum pro kulturní a sociální projekty. Další reprízy jsou plánovány v německém Chemnitzu (Saské Kamenici) nebo v Mladé Boleslavi.

„Je možné, že naše herečky se budou muset nebo budou moct v dalších měsících vrátit domů. Znamenalo by to, že Trójanky už nebudeme schopni později uvádět. Bylo by mi to líto, ale zároveň bych si nesmírně tuto možnost moc přál," dodal Čermák. Představení se bude hrát v ukrajinštině s českými titulky.

Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích je diváky i kritikou ceněný nezávislý soubor, který vede Jakub Čermák. Věnuje se osobitému autorskému divadlu, neotřelým adaptacím klasických dramat či divadelní imerzi.

Autor článku: ČTK: hrm, rdo

V antické tragédii Trójanky souboru Depresivní děti touží po penězích vystoupí ukrajinské herečky

Inscenace

23.04.2024

Lze dnes Věřit v šelmy? HaDivadlo zpracovává francouzskou prózu o vztahu člověka a přírody

Autobiografie francouzské antropoložky Nastassji Martin s názvem Věřit v šelmy se dočká své divadelní adaptace v brněnském HaDivadle. Inscenační tým v čele se slovenskou režisérkou alternativního divadla Júlií Rázusovou a dramaturgyní Annou Prstkovou představí témata propasti mezi divokou krajinou a západní civilizací i vyrovnávání se s osobním traumatem v kontextu současné geopolitické situace.

23.04.2024

Návrat krále. Švandovo divadlo uvede písničkový retro muzikál o božském zpěvákovi putujícím za snem o dokonalém popu

Životní epizoda božského zpěváka, který se ze své socialistické vlasti vydal v 70. letech naplnit své sny do kapitalistické ciziny, inspirovala dramatika a režiséra Jakuba Čermáka k vytvoření nové inscenace napsané přímo pro Švandovo divadlo. Návrat krále nabízí výlet do minulosti, příběh nepravděpodobné lásky i tragikomickou bitvu o smysl umění.

23.04.2024

Hudebně-divadelní inscenace Labyrint na motivy díla Jana Amose Komenského se letos vrátí na divadelní prkna

Nejznámější dílo jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů Jana Amose Komenského, Labyrint světa a ráj srdce se letos vrátí na divadelní prkna. Hudební divadlo Labyrint autorky Jarmily Bekové v provedení sólistů Jiřího Macha, Radka Novotného, Jana Sklenáře a samotné autorky, symfonického orchestru Camerata Moravia, pěveckého sboru Chermon a kapely pod taktovkou dirigenta Joela Hány bude uvedeno 3. října 2024 v brněnském Sonu a 15. října 2024 v pražském divadle Hybernia.