10.02.2020 11:30

Činohra Národního divadla pořádá Emergency Briefing: Zprávy z Maďarska

V prosinci 2019 schválil maďarský parlament i přes odpor opozice kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. Proti právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50 000 podpisů. Zákon totiž zásadním způsobem ovlivní situaci tamějších nezávislých divadel i jiných umělců napříč kulturním spektrem. Je situace opravdu tak vážná? K čemu má sloužit nová maďarská Národní kulturní rada? A můžou i čeští divadelníci situaci nějakým způsobem ovlivnit?

Činohra Národního divadla pořádá další Emergency Briefing. Jeho cílem je upozornit na současnou situaci v Maďarsku, vyjádřit solidaritu s maďarskými divadelníky a pobavit se rovněž i o tom, zda je možné maďarským kolegům pomoci. O tom, jak se situace v Maďarsku vyvíjí a jak se maďarští umělci vyrovnávají se současnou politickou situací, bude řeč s hlavním hostem Zoltánem Imelym z Asociace scénického umění (FESZ) a nezávislého Studia K.

Druhým hostem bude Emil Rothermel, student pražské DAMU, jeden z autorů otevřeného dopisu řediteli ND Janu Burianovi proti přítomnosti maďarského premiéra Viktora Orbána na otevření Státní opery v Praze.

Diskuze se uskuteční v úterý 18. února od 18 hodin ve foyer Nové scény a bude streamovaná na facebookové stránky Nové scény a Činohry Národního divadla. Probíhat bude v angličtině a dotazy bude možné klást na místě nebo on-line pod streamem.

Zváni jsou jak divadelníci, tak i široká veřejnost.

bit.ly/Emergency_Briefing-Maďarsko

Autor článku: Kristýna Klimešová, Národní divadlo

Činohra Národního divadla pořádá Emergency Briefing: Zprávy z Maďarska

Zahraniční divadlo

15.07.2020

Právě probíhá online studentský festival networku ITI/UNESCO, který sdružuje vysoké školy scénických umění celého světa

Letošní druhý ročník festivalu nese název “Theatre in and Beyond the Time of COVID-19” a jeho součástí jsou plné verze nebo ukázky ze studentských inscenací, konference a rozhovory s tvůrci. Program je titulkován do angličtiny nebo probíhá v anglickém jazyce. Představení a další doprovodné programy lze sledovat v různých časech od 13. do 19. července.

14.07.2020

Rozšírené číslo časopisu kød – konkrétne ø divadle už nie je v karanténe

Pandémia nám zamedzila možnosť vydať májové číslo, no v júni vám už nechceme ostať nič dlžní. V rozšírenom vydaní preto dokumentujeme najdlhšie obdobie bez živej kultúry od vzniku profesionálneho divadla na Slovensku. Na pandemickú situáciu sme sa zamerali ako na krízu, ktorá zasahuje do samotnej podstaty živého spojenia medzi tvorcom a divákom, devastuje kultúrny sektor, skúša politické elity, rovnako však provokuje k prekvapivým úvahám. Sumarizačné články zo Slovenska, Európy, ale aj ostatného sveta ponúkajú dnes ešte čerstvé spomienky, ktoré búdu v budúcnosti slúžiť ako dokument netradičnej situácie.

08.07.2020

Stanislav Moša nazkoušel ve slovinském Koperu koncertní projekt Století muzikálu

Po dlouhém vynuceném klidu se koperským divadlem opět rozezněla hudba, zpěv i zasloužený potlesk. Stanislav Moša tím navázal na své slovinské úspěchy z předchozích let (připomeňme například muzikály RENT a TITANIC či Straussovu operetu Netopýr). Novým projektem, který režisér Moša začal zkoušet koncem května, jakmile to podmínky ve Slovinsku dovolily, je koncertní představení Století muzikálu.