10.02.2020 11:30

Činohra Národního divadla pořádá Emergency Briefing: Zprávy z Maďarska

V prosinci 2019 schválil maďarský parlament i přes odpor opozice kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. Proti právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50 000 podpisů. Zákon totiž zásadním způsobem ovlivní situaci tamějších nezávislých divadel i jiných umělců napříč kulturním spektrem. Je situace opravdu tak vážná? K čemu má sloužit nová maďarská Národní kulturní rada? A můžou i čeští divadelníci situaci nějakým způsobem ovlivnit?

Činohra Národního divadla pořádá další Emergency Briefing. Jeho cílem je upozornit na současnou situaci v Maďarsku, vyjádřit solidaritu s maďarskými divadelníky a pobavit se rovněž i o tom, zda je možné maďarským kolegům pomoci. O tom, jak se situace v Maďarsku vyvíjí a jak se maďarští umělci vyrovnávají se současnou politickou situací, bude řeč s hlavním hostem Zoltánem Imelym z Asociace scénického umění (FESZ) a nezávislého Studia K.

Druhým hostem bude Emil Rothermel, student pražské DAMU, jeden z autorů otevřeného dopisu řediteli ND Janu Burianovi proti přítomnosti maďarského premiéra Viktora Orbána na otevření Státní opery v Praze.

Diskuze se uskuteční v úterý 18. února od 18 hodin ve foyer Nové scény a bude streamovaná na facebookové stránky Nové scény a Činohry Národního divadla. Probíhat bude v angličtině a dotazy bude možné klást na místě nebo on-line pod streamem.

Zváni jsou jak divadelníci, tak i široká veřejnost.

bit.ly/Emergency_Briefing-Maďarsko

Autor článku: Kristýna Klimešová, Národní divadlo

Činohra Národního divadla pořádá Emergency Briefing: Zprávy z Maďarska

Zahraniční divadlo

26.02.2020

Švédská akrobatka Manda Rydman již brzy na Jatkách78

Jatka78 opět chystají přehlídku světové akrobacie. Každý měsíc v Pražské tržnici vystoupí jedna zahraniční hvězda či soubor. Březen bude patřit úžasné Mandě Rydman z berlínského souboru Analog, který se u českých diváků těší mimořádné oblibě. Manda přiveze své první sólo vystoupení, které vznikalo na Jatkách78.

18.02.2020

Händelova Agrippina překvapí nadčasovým tématem mocenských her i černým humorem

Bezohledná, ambiciózní, krutá a dominantní je Agrippina, hlavní postava příštího přenosu z Metropolitní opery. Prověřené dílo Georga Friedricha Händela vypráví o nezkrotné touze po moci, přičemž inscenace sira Davida McVicara podtrhuje jeho nadčasovost. V titulní roli opery Agrippina, která půjde do kin v přímém přenosu 29. února, exceluje mezzosopranistka Joyce DiDonato.

12.02.2020

Cyrano z Bergeracu v přímém přenosu NT Live

Také James McAvoy patří k filmovým hvězdám, které pravidelně vystupují na londýnském jevišti. Za posledních deset let se tam objevil čtyřikrát a pokaždé v režii provokativního Jamieho Lloyda. Ten spolu s „coolness“ dramatikem Martinem Crimpem francouzskou klasiku Edmonda Rostanda z konce 19. století Cyrano z Bergeracu radikálně zmodernizovali do odvážné, dech beroucí a duchaplné inscenace, která se rychle stala hitem přelomu roku i aktuální sezóny NT Live.