11.06.2010 00:00

A. a J. Ptákovi ve Studiu Divadla Kámen

Hra Asi ani zahrada je v historii Divadla Kámen zatím nejzávažnějším krokem směrem k hudbě. Narozdíl od několika posledních a pravděpodobně i mnohých dalších her není v Zahradě použita živá scénická hudba, ale (také živá) samostatná (koncertní) hudba, která není s divadelní složkou technicky v podstatě nijak propojena. K propojení dochází jen na emocionálních a podobných rovinách.

U Zahrady tedy hudba neslouží divadlu a divadlo neslouží hudbě, na výsledku se rovnocenně podílí obě složky ve vzájemném intenzivním dialogu.

15. června budou hrát Anna a Jan Ptákovi (klarinet a klavír) převážné moderní vážnou hudbu (C. Saint-Saëns, W. Lutosławski, A. Berg, J. Pták).

Hra je poskládána z osmi hereckých výstupů a devíti několikaminutových hudebních vstupů. Základním motivem je dialog (někdy souladný, jindy protisměrný) mezi hudbou a divadlem, hudebníky a herci. Divadlo i hudba jsou rovnocennými složkami, které se samozřejmě vzájemně silně ovlivňují (jinak by bylo lepší zahrát nejprve divadlo a potom koncert nebo opačně), které ovšem nejsou jedna druhé nijak podřízené. To je samozřejmě jiné pojetí, než u (byť také zásadní) scénické hudby, která je něčím jako dalším hercem nebo další dimenzí divadla a jejímž primárním cílem je divadlu sloužit.

hrají: Inna Zhulina, Michaela Krupičková, Kristýna Suchá, Zdeněk Grečnár, Petr Bláha Nejedlý, Marian Skorvaga; scénář a režie: Petr Macháček; výprava: Michaela Přikrylová

Zdroj: petr.odo@divadlokamen.cz

Autor článku: Informace z divadel