08.03.2022 11:39

Na jeviště Moravského divadla vstupuje noblesní, vtipná i sarkastická Hraběnka

V roce 1993 měl televizní premiéru film Zámek v Čechách podle scénáře oceňovaného Jiřího Hubače. Po téměř třiceti letech se k příběhu hraběnky slavící kulatiny v době, kdy dělnická vláda likviduje buržoazii, vrací olomoucká činohra. Adaptaci televizního filmu režíruje Michaela Doleželová, v hlavních rolích uvidíme Vlastu Hartlovou a Lukáše Červenku. Premiéra se uskuteční v pátek 11. března v 19 hodin.

Elizabeth Anna Marie z Lansdorfu a Scheibergu se vrací do rodného městečka proto, aby oslavila své 70. narozeniny. Její domovské sídlo zestátnili komunisté. Anna Marie nachází jen trosky z toho, co znala. Z jejího bývalého domova je muzejní expozice, z jejího majordoma alkoholik žijící u fotbalového hřiště a z její bývalé komorné manželka správce zámku. V televizním filmu režiséra Martina Hollého excelovali v hlavních rolích Jiřina Jirásková a Karel Heřmánek. Původní scénář Jiřího Hubače adaptoval pro divadlo jeho syn Ivan. „Několik let zpátky jsem byla pozvaná na premiéru v jednom pražském divadle a okamžitě jsem se do toho příběhu znovu zamilovala. Při vší úctě k paní Balzerové, která v Praze hraje Hraběnku, jsem si celé představení představovala v titulní roli s naší Vlastou Hartlovou. To vše bylo ale ještě před pandemií. Když jsme potom s šéfem činohry Romanem Venclem rozebírali dramaturgický plán, tak jsem mu o tom vyprávěla a shodli jsme se, že Hraběnka má v olomoucké činohře své místo,“ popsala Doleželová.

V televizním filmu je pozornost upřena především na hraběnku a bývalého majordoma Aloise, v divadelní adaptaci však dostávají prostor i další postavy. „Sugestivní výkon paní Jiráskové a pana Heřmánka se mi vryl do paměti natolik, že si z filmu vlastně nepamatuji jiné postavy. Divadelní adaptace Ivana Hubače je v tomto trochu odlišná. Myslím, že diváky zaujmou nejen hlavní představitelé Vlasta Hartlová a Lukáš Červenka, ale i další postavy, bez kterých by příběh hraběnky Lansdorfové nebyl, čím je,“ upozornila Doleželová.

V tragikomedii o hodnotách, které nedokáže vymazat žádná politická garnitura, proti sobě stojí zástupci buržoazie a komunistů. „V době, kdy jsme uvažovali o zařazení Hraběnky do dramaturgického plánu, jsme tento titul chtěli především dát jako dárek Vlastě Hartlové, stálici olomoucké divadelní scény. Díky aktuálním událostem vynikla o to více nadčasovost příběhu hraběnky Elizabeth. Stejně jako před sedmdesáti lety i dnes platí, že jakýkoli režim, který chce svou legitimitu uplatňovat skrze sílu a utlačování jiných, je vždy režimem zločinným,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. „Já osobně komunismus nijak neobhajují a mé osobní sympatie jsou zcela jistě na straně hraběnky. Neumím si představit, že by někdo přišel ke mně domů a suše mi oznámil, že už tam nebydlím,“ dodala režisérka Doleželová.

Role hraběnky Elizabeth Anny Marie je krásným dárkem pro Vlastu Hartlovou k jubileu. Letos je to třicet let od chvíle, kdy vstoupila do angažmá olomoucké činohry. „Elizabeth Anna Marie, hraběnka z Landsdorfu a ze Scheinbergu, je šlechtična, vzdělaná dáma, noblesní, vtipná, ironická, sarkastická a pevná ve svých názorech. Řídí se podle hesla Nunquam abscedere - Nikdy neustupovat! Neskromně přiznávám, že jsem se s Elizabeth skamarádila. Pomohla mi zkrotit můj pohybový a mimický aparát, naučila mě, že i dáma se svým projevem může být nejen vtipná, ale může i rozběsnit okolí,“ popsala Hartlová. Hraběnčina bývalého majordoma Aloise ztvární Lukáš Červenka. „Naše rodina byla za komunismu perzekuována, proto se k této době nerad vracím a o to více byla pro mě příprava této inscenace osobní záležitostí. Aloise označila dělnická strana za příživníka, stal se vyvrhelem, odevšad jej vyhodili a to ho semlelo a dohnalo k alkoholismu. Nešlo nám o to do detailů vykreslit, jak zlá byla tehdejší doba. V první řádě stojí silný příběh, který ukazuje lidi toužící po aspoň malém kousku štěstí, a současně ukazuje, že na konci každého tunelu je světlo,“ zdůraznil Červenka. V dalších rolích uvidíte Janu Posníkovou, Ivanu Plíhalovou, Tomáše Krejčího, Jana Ťoupalíka nebo Pavla Hekelu.

Scénu a kostýmy vytvořila Hana Knotková. „Chtěla jsem zachytit atmosféru a ducha tehdejší doby budovatelského socialismu, období padesátých let minulého století, kdy ideologie mas potlačovala osobnost a osobitost. S ohledem na divadlo jsem sled dějových obrazů umístila do kulturního svatostánku tehdejší doby. Tím se jasně vymezuji oproti filmové podobě, která množství prostředí realizuje dle daných lokací. Zmíněného ducha či ideologii doby jsem se snažila vyjádřit i prostřednictvím kostýmů; proto jsem volila valéry státních barev červené, modré a bílé.  Důležitou součástí inspirace mi pak byly i dobové fotografie, časopisy, propagandistické plakáty, filmy Anděl na horách či Hudba z Marsu,“ přiblížila Knotková. Na hudební složce inscenace se podílí Filip Tailor.

Nejbližší reprízy: 14. a 19. března.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta