14.11.2019 14:40

Achnaton legendárního Philipa Glasse zazní v Metropolitní opeře

Podzimní část přenosů z Metropolitní opery uzavře v sobotu 23. listopadu Achnaton, produkce, která si letos v New Yorku odbyla svou premiéru. Inscenace opery z pera skladatele Philipa Glasse v režii Phelima McDermotta sklízela zasloužené ovace už v Anglické národní opeře, nyní tento vizuálně vytříbený kus zapůsobí na publikum ve více než 70 zemích světa najednou.

Po operním zpracování života Alberta Einsteina Einsteinovi na pobřeží a Mahátmy Gándhího v díle Sataygraha – síla pravdy přišel Achnaton, inspirovaný osudem mladičkého faraona, který revolučním způsobem přepsal dějiny Egypta. K životopisům historických osobností se legendární skladatel a praotec minimalismu Glass vrátil ještě několikrát, například v operách Galileo Galilei a Kepler, či komorním díle inspirovaném životem vynálezce fotografie Eadweardem Muybridgem.

Inscenace Phelima McDermotta obsadila do hlavní role faraona Achnatona Anthonyho Rotha Costanza, kontratenora, který stejnou roli ztvárnil už v Anglické národní opeře. „Inscenaci jsme vytvořili před Brexitem i Trumpem a otázky, které jsme si tehdy kladli, nyní získaly nový význam,“ popisuje sedmatřicetiletý americký pěvec. „Byl Achnaton vizionářem, nebo jen zbožštěným vůdcem kultu opilý vlastní mocí? Sjednotil svou zemi, nebo ji rozdělil? Vnímám ho jako osobnost, která se snažila změnit svět k lepšímu, na jevišti ale nechávám tuhle otázku otevřenou,“ uvažuje. A jakkoliv je egyptský faraon středem, kolem něhož se točí nejen život jeho poddaných, ale i opera sama, není na jevišti sám. V barvité vizi, která spojuje starověké prvky s modernou, jej doprovodí Zachary James jako Amenhotep III. či mezzosopranistka J‘Nai Bridges jako Nefertiti, faraonova manželka.

Nedílnou součástí představení, která se inspirovala starověkými vyobrazeními, je žonglérské umění. „Působí, že je Glassova hudba viditelná,“ popisuje představitel hlavní role. Ve srovnání s předchozími částmi Glassovy „portrétní trilogie“ využívá Achnaton nejkonvenčnější operní orchestraci. Orchestr Metropolitní opery bude řídit dirigentka Karen Kamensek, pro níž bude Achnaton debutem v Metropolitní opeře.

Přímé přenosy z Metropolitní opery budou pokračovat v lednu. Na programu bude temná opera Vojcek Albana Berga, velký návrat díla bratří Gershwinů Porgy a Bess na prkna Metropolitní či nová inscenace Bludného Holanďana Richarda Wagnera, v níž hlavní roli ztvární sir Bryn Terfel.

www.vicnezfilm.cz

https://www.facebook.com/vicnezfilm

Autor článku: Radek Pavlovič

Achnaton legendárního Philipa Glasse zazní v Metropolitní opeře

Zahraniční divadlo

26.06.2025

Český soubor Spitfire Company míří na festival do Avignonu

Soubor Spitfire Company se jako jeden z mála českých divadel představí od 5. do 22. července v Avignonu na jihu Francie, na Festivalu d’Avignon Off. V kurátorském programu divadla La Manufacture se objeví dvě oceňované inscenace: The Last of the Soviets (Konec človeka?!?), znepokojivý portrét života uvnitř totalitního systému Sovětského svazu a současného Ruska, oceněný Fringe First Award na festivalu v Edinburghu, a rodinná performance Vivat Messi, propojující freestyle fotbal s českým mistrem světa, tanec a živou hudbu.

23.06.2025

Kateřina Kněžíková zazpívá na prestižních britských scénách: Glyndebourne a Královská opera v Londýně

Přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková se v létě a na podzim 2025 představí britskému publiku ve dvou výjimečných projektech: v titulní roli Janáčkovy opery Káťa Kabanová na festivalu Glyndebourne a při svém debutu v londýnské Královské opeře na inauguračním koncertu Jakuba Hrůši.

17.06.2025

Národní divadlo Brno úspěšně reprezentovalo Česko v Japonsku

Činohra Národního divadla Brno absolvovala největší zahraniční zájezd ve své historii. Inscenace Matka od Karla Čapka byla uvedena mezi 28. květnem a 5. červnem 2025 v prestižním New National Theatre Tokyo a následně ve městě Sakai u Ósaky v rámci doprovodného kulturního programu světové výstavy EXPO 2025.