08.12.2021 12:53

Adventní čas přinese do Divadla Loutek představení pro celou rodinu

Vánoční hra aneb O tom slavném narození - tak se jmenuje nejnovější inscenace, kterou pro své diváky připravilo Divadlo loutek Ostrava. Ve Vánoční hře, navazující na tradice lidových barokních her ze 17. až 19. století, se herci spolu s loutkami stávají vypravěči i hlavními aktéry známého příběhu. Inscenace je určená pro rodiny s dětmi od 3 let a bude mít premiéru v pátek 10. prosince na Hlavní scéně. 

Ostravský autor Tomáš Vůjtek ve své Vánoční hře zcela současným jazykem navazuje na tradici lidových barokních her, které se inscenovaly na českém a moravském venkově zejména v průběhu 17. až 19. století. Biblický příběh o narození Ježíška je rozehrán velmi srozumitelně a vtipně na půdorysu souboje andělů s čerty. Peklo se všemožně snaží zabránit tomu, aby lidé poznali, kdo se jim to v Betlémě vlastně narodil. Všechny intriky čertů nakonec selžou a my si budeme moci v závěru zazpívat, že „…nám, nám narodil se“. Ostatně celá inscenace bude protkána známými koledami a také původními vánočními písničkami.

Vánoční hra, přináší několik vzájemně propojených, paralelních dějů. Začíná vyprávěním herců v roli opovědníků, kteří přišli divákům zahrát betlémský příběh.

Příběh o jezulátku, v němž nechybí pastýři, tři králové ani Herodes, je obohacen sporem mezi nebem a peklem, který vznikl pádem jednoho nabubřelého anděla mezi pekelníky. Pomsta, kterou v pekle chystá, se tak postupně propojuje s rozehranou dějovou linií o příchodu mesiáše, který má spasit hříšné lidstvo. Čerti se pokouší všemožnými prostředky situaci kolem Ježíškova narození zkomplikovat: klamou Josefa, znesnadňují Josefovi a Marii putování do Betléma, a dokonce sami sebe pasují do rolí rádců v Herodově paláci. Naštěstí Bůh spolu s anděly svaté rodině pomáhá, takže čerti nakonec nemají šanci. Všechno dobře dopadne, Ježíšek bude zachráněn a diváci se spolu s herci ocitnou u Betléma (a k tomu si můžou zazpívat i známé koledy).

Divadlo loutek Ostrava hraje repertoár s vánoční tematikou pravidelně již mnoho let. Text Tomáše Vůjtka upravil umělecký šéf divadla Václav Klemens, který je zároveň režisérem inscenace. Asistence režie se ujala dramaturgyně Tereza Agelová. Autorem výpravy podtrhující atmosféru tradičního lidového divadla, je Michal Hejmovský, hudbu vytvořil a nastudoval Vlastimil Ondruška.

https://www.dlo-ostrava.cz/

Autor článku: Tereza Zlámalová

Adventní čas přinese do Divadla Loutek představení pro celou rodinu

Inscenace

23.03.2023

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede premiéru autorské inscenace Jídelní vůz

Ústecké Činoherní studio nazkoušelo autorskou inscenaci Jídelní vůz, která je inspirovaná vyprávěním železničářů a příběhy cestujících. Jeviště se proměnilo v jídelní vůz vlaku, za jehož okny se míhá krajina labského údolí. Divadelní poetiku dokresluje hudba i hlášení o různých událostech na trati z Prahy do Ústí nad Labem, která trvá stejně jako představení hodinu a patnáct minut.

23.03.2023

Hranice v sexu a vztazích a pravdu v případu znásilnění bude hledat Činoherní klub v nové inscenaci KONSENT

Dva kamarádi proti sobě u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění. Klíčovou svědkyní žena, jejíž život a svět je na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se něco podobného mohlo stát jim, když si svléknou talár a přijdou domů? Činoherní klub uvede ve dvou premiérách 24. a 25. března hru Niny Raine KONSENT.

23.03.2023

Studenti DAMU uvedou v DISKU dosud neuvedenou hru Mariuse von Mayenburga Chladné dítě

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK, a to 31. března tohoto roku. Jedná se o první absolventskou inscenaci studentů 3. ročníku herectví a 1. ročníku magisterského programu režie a dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU.