12.02.2007 00:00

Akademie věd představuje výstavu Divadelní kostým

Praha 12. února (ČTK) - Tvorbu přední české scénografky Milicy Gedeonové představuje výstava Divadelní kostým, která je v prostorách Akademie věd ČR. Desítky kreseb divadelních kostýmů připomínají podle organizátorů slavnou éru české scény.

"Milica Gedeonová patří ke střední generaci českých scénografů, která navázala na velikou éru slávy české scénografie. Má velkou výhodu, že vždy byla ve vazbě s divadlem. Na jeviště přišla, uměla ho postavit a osoby připravit. To neumí každý výtvarník," řekla ČTK divadelní teoretička Sylva Marešová.

Expozice podle Gedeonové představuje ohlédnutí za její tvorbou. "Jsou to věci ze 70. až 90. let. Je to určitá vzpomínka," řekla ČTK.

Vystaveny jsou její kresby kostýmů pro představení Kráska a zvíře, Kniha džunglí, Věc Makropulos, Cirkus Humberto, Kupec benátský a další.

Současná scénografie podle Marešové již na slavnou éru nenavazuje. "Změnilo se divadlo. Změnil se přístup k určitým věcem. To, co slavilo českou scénografii, její výtvarná úroveň, kresba, ustupuje do pozadí. Centrum divadelního dění se přeneslo do menších prostor a tam se hraje s rekvizitou nebo kostýmem nikoli s celým prostorem, tedy s celkovou výtvarnou podobou," uvedla.

ač zr mhm

Autor článku: ČTK